Vatandaş ekmeğini bile kartla alıyor

Enflasyon tek haneli olarak açıklandı ancak ekonomideki bu olumlu gelişme vatandaşa yansımadı. En küçük harcamalarını bile kartla yapmak zorunda kalan tüketicilerden 2.5 milyonu kredi kartı borcu yüzünden yasal takipte.Kredi kartı kullanımının her geçen gün arttığına dikkat çeken TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken artık ekmeğin bile kartla alındığını söyledi. Piyasada nakit sıkıntısı yaşanmasının ekonomik dengeleri de bozacağını söyleyen Palandöken, kredi kartlarına yüklenerek yapılan harcamaların aile bütçesi olumsuz etkileyeceğini kaydetti.


KREDİ KARTI BORÇLU SAYISI KATLANIYOR

Kredi kartı kullanımı arttıkça borçlu sayısının da arttığına dikkati çeken Palandöken, “Kredi kartlarına her geçen daha çok yükleniyoruz. Hem kullanım kolaylığı hem de nakit ihtiyacımızı karşılaması nedeniyle kullanım artıyor. Öyle ki Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi verilerine göre geçtiğimiz yılın ilk yarısında piyasadaki kredi kartı sayısı 64,8 milyonken bu yılın aynı dönemde bu sayı yüzde 4 artarak 67,9’a çıktı. Tabi kredi kartı kullanımı arttıkça borçlu sayısı da artıyor” dedi.

PİYASALARIN PARAYA İHTİYACI VAR

Geçen yıl ilk 7 ayda kredi kartı borcunu ödemediği için yasal takibe uğrayan kişi sayısının 483 bin 975 iken bu yılın aynı dönemde yüzde 9 artarak 527 bin 884’e çıktığını hatırlatan Palandöken, “Artık markete gidip iki ekmek bir sütü bile kartla geçirir bir vaziyete geldik. Piyasaların sıcak paraya ihtiyacı var” dedi.

2,5 MİLYON KİŞİ KREDİ KARTI YÜZÜNDEN YASAL TAKİPTE

Kredi kartı borcu yüzünden yasal takibe düşen sayısının arttığını vurgulayan Palandöken, “Halen kredi kartı borcu devam etmekte olan toplam 2 milyon 527 bin 669 kişi var. İhtiyacımız dışında alışveriş hem kartlara yüklenmeye sebep oluyor hem de kendi bütçemizi sarsıyor. Devamlı borçla yaşamak yerine ihtiyacımız kadar alışveriş yapmak gerekiyor” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ