Ürküten manşet; altın hesaplarından da komisyon mu alınacak?

Dolar kuru 3.50’ye çıktığı dönemde sunduğu ‘çözüm’ önerisiyle alay konusu olan Türkiye Gazetesi yazarı Necmettin Batırel, yine çok konuşulacak bir yazı kaleme aldı.


Türkiye gazetesi’nin manşetinde ‘Kasamız altın dolu’ başlığıyla yayınlanan yazıda, “Cari açığı üç defa kapatacak rezerve sahibiz. Kasamız altın dolu. Evet yanlış duymadınız, Türk halkının bankalarda şu anda 32 milyar 586 milyon dolar tutarında altın rezervi var. 1 kilo altın 65 bin dolar olarak hesap edildiğinde karşılığı 500 ton ediyor. Sadece geçen hafta 4 milyar 400 milyon dolarlık altın almışlar. Bunlar kayıtlı hesaplar, bir de bunun en az yarısı kadar kayıt dışı olduğunu varsayacak olursanız kasalarda, banka hesaplarında, hanımların kollarında boyunlarında parmaklarında ve de yastık altında en kötü ihtimalle 2 bin ton altın sahibiyiz. Yahu İstanbul’un değil Türkiye’nin taşı toprağı altın olmuş da haberimiz yok mu? Hayır, bal gibi var. Altın kara gün dostudur, krize karşı sigortadır, tasarrufun anasıdır. ” ifadeleri kullanıldı.

BANKALARDAKİ ALTINLAR TEHLİKEDE Mİ?


Türkiye gazetesinin manşeti akıllarda soru işaretleri oluşmasına neden oldu. Bankadaki dövizlerden komisyon almaya başlayan iktidarın altın hesaplarından da komisyon alıp almayacağı merak konusu.

Necmettin Batırel, ünlü ekonomist Özgür Demirtaş ile katıldıkları Ahmet Hakan’ın Tarafsız Bölge’deki programramında sarf ettiği sözlerle gündem olmuştu. Batırel, doların 3.50’ye yükseldiği dönemde, “10 milyar dolar şakkadak satarım, yetmedi bi 10 milyar dolar daha satarım.” demişti. Demirtaş ise bu durumun çözüm olmayacağını söylemişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ