TÜSİAD: İşsizlik ve enflasyonda ciddi adımlara ve ilerlemeye ihtiyaç var

İşsizlik rakamlarında artışın hızla devam ettiğe ve geniş tanımlı işsizliğin yüzde 28’e dayandığına dikkat çeken TÜSİAD Başkanı Kaslowski "İşsizlik ve hayat pahalılığı sadece bugünümüzü değil, geleceğimizi de tehdit eder durumda" ifadelerini kullandı


Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu’nun 23’üncü Girişim ve İş Dünyası Zirvesi’nde konuşan Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski, içinden geçtiğimiz süreçte dünyada ana temanın değiştiğini, dijital dönüşüm, yeşil sanayi devrimi ve farklılaşan bir ekonomik sisteme doğru yol alındığını belirtti.

‘TÜRKİYE, ANA GLOBAL TEMADAN KOPMAMALI’  


Türkiye’nin bu zaman zarfında, içeride yaşanan iktisadi sorunlardan dolayı, ana global temadan kopmaması gerektiğini söyleyen Kaslowski, “İçeride halen tartışmakta olduğumuz enflasyon-faiz-döviz sarmalından bir an evvel çıkıp, global gidişatı doğru okuyup yakalamamız gerekmekte. Aksi takdirde küresel ekonomideki yerimizi korumamız mümkün olmayacaktır” diye konuştu.

‘İŞSİZLİK VE ENFLASYON EN BÜYÜK TEHDİT’ 

İşsizlik rakamlarında artışın hızla devam ettiği ve geniş tanımlı işsizliğin yüzde 28’e kadar yükseldiği zor bir süreçten geçildiğine dikkat çeken Kaslowski, “Geçtiğimiz hafta kısa çalışma ödeneğinin yeniden uzatılmasına dair çıkan kararı son derece olumlu karşılıyoruz. İstihdama yönelik desteklerin devam etmesi gerektiğine de inanıyoruz. İşsizlik ve hayat pahalılığı, sadece bugünümüzü değil, geleceğimizi de tehdit eder durumdadır. Bu alanlarda çok ciddi adımlara ve ilerlemeye ihtiyacımız var” yorumunu yaptı. Kaslowski, sözlerini şöyle sürdürdü:

‘ÇÖZMEMİZ GEREKEN BİR ENFLASYON PROBLEMİMİZ VAR’

“Masada çözmemiz gereken bir enflasyon problemimiz var. Bu temel sorunu çözmek için para politikasının öngörülebilir olması, disiplinli ve şeffaf bir şekilde yönetilmesi ve Merkez Bankamızın enflasyon hedeflemesi konusunda her türlü aracı bağımsız bir şekilde kullanmasını bekliyoruz.

Enflasyon ile mücadelede başarılı olmaz isek diğer makroekonomik sorunlarımızı da çözemeyiz. Bunu açık bir şekilde kabul edip bu yönde hareket etmek şart. Aksi durumda, orta-uzun dönemde büyümenin finansmanı için gerekli olan dış kaynak ihtiyacına ulaşmak mümkün olmayacak ve istihdam ve işsizlik sorunları daha da derinleşecektir.”

‘BUNU YAPABİLİRSEK…’ 

Kaslowski, geçtiğimiz yakın dönemde sıkı para politikası ile kısa vadeli faizleri artırırken, risk priminin düştüğünü ve yatırım ortamının ihtiyacı olan orta ve uzun vadeli faizleri başarılı bir şekilde düşürebildiğini belirterek, “Bunu yapabilirsek ekonomimizi tekrar yatırım, istihdam, üretim ve ihracat temelleri üstünde yükseltebiliriz” ifadelerini kullandı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ