TÜSİAD Başkanı: Önümüzde enflasyonla mücadelede oldukça uzun bir yol var

TÜSİAD Başkanı Simone Kaslowski, enflasyonla mücadele konusunda Türkiye’nin önünde sanıldığından daha uzun bir yol olabileceğini söyledi.

Koç Üniversitesi iş birliğinde kurulan Ekonomik Araştırmalar Forumu tarafından ‘2021 Yılında Türkiye Ekonomisi’ başlıklı çevrimiçi bir konferans gerçekleştirildi.

Forumda, ‘Patronlar Kulübü olarak bilinen Türkiye Sanayici ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski, Türkiye ekonomisine ilişkin 2020 yılı değerlendirmesini yaptı ve 2021'in neler getirebileceğine dair konuştu.


“Pandeminin tekrar derinleştiği bu döneme yeterince hazırlıklı giremediğimiz için, en kısa vadede ülkece daha disiplinli politikalara geçilmesi gerektiğinin farkındayız” diyen Kaslowski, şöyle devam etti:

"DÜŞÜK ENFLASYON GEREKLİ"

“Önümüzde enflasyonla mücadelede oldukça uzun bir yol var. Bu yolun zorluğunu bilerek, tüm ekonomik aktörler tarafından tam mutabakat sağlanmasının son derece kritik olduğunu düşünüyorum. Ekonomimizin tüm paydaşlarının, düşük enflasyonun gerekliliğine ikna olması, bu mücadelede önemli rol oynayacaktır. Hatırlatmak isterim ki bir ekonomide istikrar sağlamadan, önümüzü görmeden ve güven ortamı inşa etmeden kalıcı büyüme sağlamamız olası değil. Bunların eksik kaldığı ortamlarda, sağlıklı yatırım ve üretim kararları almak da imkansız hale gelmekte.

Bunun da en öncelikli koşulu enflasyonla doğru ve kararlı mücadele. Kararlı olmamız gerekiyor çünkü süreç sandığımızdan daha uzun sürebilir. Az önce konuşmamda değindiğim mutabakata da tam bu noktada ihtiyacımız olacak. Ekonomimizin tüm aktörlerinin bu zaman zarfında sabırla enflasyonla mücadeleye inanması ve kararlı şekilde devam etmesi gerekecektir. Gün sonunda fiyat istikrarına eriştiğimizde finansal istikrarı da sağlayarak çok daha sağlıklı ve uzun soluklu bir büyüme patikasına geçmemiz mümkün olacaktır.”

LİYAKAT SON DERECE KRİTİK

Kaslowski, liyakat konusuna da vurgu yaparak sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ve yeniden hatırlamalıyız ki, yalnızca doğru iktisat politikaları uygulamak da yeterli olmuyor. Kurumların politika dizayn etme kapasitesi, liyakatin öne çıkması da bu süreçte son derece kritik. Hukukun üstünlüğü ve yargı sisteminin hızlı ve adil çalışması da, hem büyümenin hem de yatırım sermayesinin önüne açacak en önemli unsur. Hukuk ve ekonomi reform gündeminin hızla hayata geçmesi, sadece ekonomik ve sosyal alanda bizi rahatlatmayacak, aynı zamanda küresel ve bölgesel ekonomik işbirliklerimizdeki konumumuzu olumlu etkileyecek ve siyasi ve ekonomik kazanımları konuşacağımız bir döneme fırsat verecektir.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ