Türkiye’deki Suriyelilere yardımı kim yapıyor

CHP’li Bolu Belediye Başkanı, “Suriyelilere yardımı kesin” talimatı verdi ama belediyenin yaptığı yardım yok. Peki Türkiye’deki Suriyelilere parayı kim veriyor?


2016’da Suriyelileri temel ihtiyaçlarını karşılama konusunda desteklemek amacıyla aylık koşulsuz nakit yardımı için Avrupa Birliği (AB) tarafından fonlanan “Acil Sosyal Güvenlik Ağı” adlı nakit yardım programı kuruldu.

AB’NİN FONLADIĞI EN BÜYÜK İNSANİ YARDIM PROGRAMI TÜRKİYE’DE


Türkiye’de 1 milyondan fazla mülteciye ulaşan program, AB’nin bugüne dek fonladığı en büyük insani yardım projesi olarak biliniyor. Program kapsamında uygun bulunan ailelere aylık kişi başı 120 lira ödeniyor.

Kısa adı SUY olan bu destek programı, biri finansör olmak üzere toplam dört ortaktan oluşuyor. SUY desteğinin finansörü Avrupa Birliği. Uygulayıcı ortaklar ise Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP), Türk Kızılayı ve Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı.

Program kapsamında kamp dışında yaşayan ve üzerine evi, arabası, mal varlığı ve işi olmayan uluslararası koruma veya geçici koruma altındaki mültecilere gıda, giyim, barınma gibi temel ihtiyaçlarını onurlu bir şekilde karşılamaları için aylık 120 lira veriliyor. Bu rakam kişi başı ve ailenin her ferdi için ayrı ayrı veriliyor. Ayrıca bakıma muhtaç birey varsa 600 TL ek destek de yine bu fondan ödeniyor.

PARAYI KİM VERİYOR

Tüm maliyetler, programın finansörü olan Avrupa Birliği üye ülkelerine ait. Programın yıllık maliyeti 348 milyon Avro olarak Türkiye’ye gönderiliyor.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti Mültecilere hiçbir nakit yardım yapmıyor. Bu konuda sosyal medyada çıkan iddiaların tamamı asılsız. Mültecilerin PTT şubeleri veya banka şubeleri önünde beklemesinin sebebi kartlarına yatan parayı çekmek için.

Sosyal Uyum Yardımından faydalanan kişi sayısı 30 Kasım 2018 tarihi itibarıyla 1 milyon 447 bindir. Çalışan Suriyelilere bu para verilmiyor.

İltica ve Göç Araştırmaları Merkezi (İGAM) tarafından hazırlanan “Türkiye’deki Suriyeli Mültecilerin Ekonomiye Katılımı” raporunun proje koordinatörü Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi’nden Dr. Nihal Eminoğlu da Suriyelilere yapılan nakit yardımının AB tarafından fonlanarak “Kızılay Kart” olarak dağıtıldığını söylüyor. “Kızılay aracı görevi görüyor, yardımı yapan Türk devleti değil” diyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ