​Türk lirası, tüm paralar karşısında değer kaybediyor

Küresel piyasaların tatil sebebiyle işlem görmediği bugün, Türk lirası tüm dünya paraları karşısında değer kaybetmeyi sürdürdü. Değer kaybı gece de sürdü.
Yurtiçi piyasalar, hafta sonu yapılacak olan referandum öncesinde genel olarak sakin bir gün geçirse bile güne hafif satıcılı başlayan borsa, sonrasında gelen tepki alımlarıyla yeniden 90.000 puan seviyesinin üzerine çıkarken, dolar/TL ise doların global piyasalarda değer kaybetmesine karşın 3.75 seviyesine yaklaştı.


BORSA TEPKİ ALIMLARIYLA YÜKSELDİ 


Güne negatif başlangıç yapan Borsa İstanbul (BIST) 100 endeksi, yurtdışı piyasaların kapalı olduğu günde kısmen dar bantta düşük hacimli bir seyir izledi. Bir ara 89.347 puana kadar gevşeyen ve günün ilk yarısını yüzde 0,09 düşüşle 89.788 seviyesinden kapatan endeks, öğleden sonra artan alımlarla 90.000 puan seviyesinin üzerine çıktı. BİST 100 endeksi, referandum öncesinde haftanın son işlem gününü 193 puan artışla 90.063 puandan tamamladı. Hisse senetleri ortalama yüzde 0,21 oranında değer kazandı. TL'deki hızlı değer kaybı ve yükselen yurtiçi faizlere karşın BIST güçlü bir görünüm sergiledi. Analistlere göre, bunda yabancı yatırımcıların bugün piyasada olmaması da etkili olmuş olabilir. 

DOLAR HAFTA BAŞINDAKİ SEVİYEYİ AŞTI 


Global piyasalarda dolardaki geri çekilmeye rağmen dolar/TL referandum öncesi son işlem gününde yeniden 3.75 seviyesine yükseldi. Hafta başında 3.7 0 seviyelerinde olan dolar kuru, hafta içerisinde 3.6429'a kadar gerilemesine karşın haftanın kapanışını  3.70 seviyelerinde gerçekleştirdi. Dolan artışı gece boyunca da sürdü ve 3.79 seviyelerine ulaştı. Analistler, pazar günü yapılacak referandum sonrası önümüzdeki hafta TL üzerinde hareketliliğin artabileceğini, bu nedenle dikkatli olunması gerektiğini belirtiyor. 


FAİZİN YÖNÜ YUKARI DÖNDÜ Referandum öncesi son işlem günü ve Paskalya nedeniyle önemli piyasaların kapalı olması, temkinli duruşa neden oldu. 10 yıllık tahvilin getirisi yüzde 11 seviyesine çıkarken, iki yıllık göstergede bileşik faiz yüzde 11.23’ten yüzde 11.42’ye yükseldi.

Analistlere göre pazartesi hareketliliğin artması kuvvetle muhtemel. Faiz cephesinde bundan sonra; yurtiçi siyasi gündem, yurtdışı piyasalar ve jeopolitik gelişmeler takip edilecek. İki yıllık göstergede aşağı yönlü hareketlerde yüzde 11 seviyesi önemini korurken, yukarı yönlü hareketlerde ise yüzde 11.50 ilk direnç seviyesi olarak gösteriliyor. 

PİYASALARDA DALGALANMALAR OLABİLİR 


Hafta sonu gerçekleşecek olan referandum nedeniyle önümüzdeki haftanın piyasalar açısından oldukça hareketli açılması bekleniyor. Global piyasalarda ise; küresel çapta devam eden jeopolitik gerginliklerin etkisi devam ediyor. Bu da gelişmiş ülke devlet tahvilleri, altın, Japon Yeni gibi güvenli liman niteliğindeki varlıklara talebi canlı tutuyor. Önümüzdeki hafta gündemini Çin makro verileri, Kuzey Kore gündemi, petrol forumu ve IMF-Dünya Bankası toplantıları oluşturuyor. ABD tarafında makro anlamda önemli etki yapabilecek bir veri bulunmuyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ