Tüketicilerden “beslenemiyoruz” çığlığı

Tüketici Hakları Derneği, tüketicilerin artık gıdaya erişemediklerini belirterek, 16 milyondan fazla tüketicinin açlık sınırının altında yaşadığına dikkat çekti. Dernek hukümetin bu konuya ivedilikle çözüm bulmasını istedi.


Tüm dünyada gıda fiyatları düşerken Türkiye’de katlanarak artıyor. Bu da halkın yeterli beslenmesine engel oluyor. Türkiye’de 16 milyon kişi açlık sınırının altıda yaşarken, nüfusun büyük bir bölümü de yeterli ve dengeli beslenemiyor.

HALKIN EZİCİ ÇOĞUNLUĞU YETERLİ BESLENEMİYOR


Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar, Dünya Gıda Günü nedeniyle yaptığı açıklamada Türkiye’deki beslenme sorununa dikkat çekti. Türkiye’de halkın ezici çoğunluğunun yeterli ve dengeli beslenemediğini vurgulayan Çakır, “Tüketicilerin yeterli ve sağlıklı gıdaya erişim hakkı ayaklar altındadır. Halkın mutfağına kırmızı et girmiyor. Türkiye’de 16 milyondan fazla tüketici açlık sınırının altında yaşıyor. Halk yeterli – dengeli ve sağlıklı beslenemediği için vitamin ve mineral eksikliğinden dolayı çeşitli hastalıklara yakalanıyor” dedi.

GIDAYA YAPILMAYAN YATIRIM TEDAVİYE YAPILIYOR

Yetersiz, dengesiz beslenmenin sonucunda birçok hastalığa davetiye çıkarıldığını dile getiren Çakar, “Diyabet hastalığı: 2015 verilerine göre Türkiye’de toplam diyabetli hasta sayısı 7.112.622. Türkiye’de toplam sağlık harcamaları içindeki diyabet maliyetinin payı yüzde 22.6. Obezite 30 yıl içinde 3 kat arttı. Kalp – damar hastalığı, kanser, hipertansiyon, büyüme ve gelişmede gerilik, sindirim sistemi bozuklukları, kemik erimesi, enfeksiyonlara sık yakalanma gibi rahatsızlıklar arttı” dedi.

HÜKÜMETİN HALKIN GIDAYA ERİŞİMİ KONUSUNDA PLANI OLMALI

Gıdanın insanlığın en stratejik üç konusundan biri olduğunu belirten Çakar, “Bu nedenle, gıdamızın geleceği, gıda egemenliği, tüm tüketicilerin yeterli ve sağlıklı gıdaya erişimi ile yeterli – dengeli ve sağlıklı beslenebilmesi konusunda bir ulusal politika ve planın olması zorunluluğu vardır. Bununla birlikte, tarım ve gıda üretimi, dağıtımı ve tüketiminde tüketici haklarına uygun ulusal bir politika ve planlama istiyoruz” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ