​'Tüketici kriz psikolojisinden çıkamadı, bir kur şokunu daha kaldıramaz'

2018’in son çeyreğinde yüzde 3'lük daralma yaşayan Türkiye ekonomisi, tüketicinin cebini de daralttı. Son veriler, tüketimin yüzde 9 gerilediğini söylüyor.


2018’in son çeyreğinde yüzde 3'lük daralma yaşayan Türkiye ekonomisi, tüketicinin cebini de daralttı. Son veriler, tüketimin yüzde 9 gerilediğini söylüyor. 

DW Türkçe'nin haberine göre TÜİK verileri; buzdolabı, televizyon gibi ürünleri kapsayan dayanıklı malların tüketiminin bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 36 gerilediğini söylüyor. Bu da endeks tarihinin rekor düşüşü olarak kayda geçmiş durumda.


Dayanıklı mal grubunun yanında giyim gibi yarı dayanıklı malları içeren grupta da gerileme görüldü. Buna göre bu grupta yüzde 15,2’lik düşüş izleniyor.

Garanti Bankası ekonomistlerinin değerlendirmelerine göre, 2009 küresel finansal krizinden bu yana Türkiye’de iç talepte en sert daralma yaşanıyor.

Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Genel Başkanı ve Tüketici Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Aziz Koçal, alım gücünün düşmesiyle Türkiye’de tüketicilerin tüketimlerini ertelediğini söylüyor.

Koçal, birçok tüketicinin sadece sabit giderlerini karşılayabildiğini, onun dışında herhangi bir tüketimde bulunmaktan kaçındığını belirtiyor.

Özyeğin Üniversitesi Öğretim Üyesi Gizem Öztok Altınsaç ise, 2018’de Türkiye’de yaşanan kur şoku ve takip eden dönemde faizlerin hızlı yükselmesinin tüketimi baskıladığı görüşünü dile getiriyor.

TÜKODER Başkanı Aziz Koçal, seçim sonrası ekonominin bozulacağına ilişkin söylentilerin tüketicinin psikolojisini etkilemiş olabileceği notunu düşüyor.

Ekonomist Gizem Altınsaç, 2018 Ağustos ayında dolar kurunda yaşaşan hızlı artış tüketicilerde etkisini hâlâ hissettirirken, tüketicilerin bir kur şokunu daha kaldıramayacağı uyarısını yapıyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ