“TL iki kez dip yaptı, ikisi de Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde oldu”

Gelecek Partisi ekonomi kurmayı Kerim Rota, “Merkez Bankası 94’ten beri TL’nin gerçek değerini hesaplıyor. Lira o tarihten itibaren 2 kez dip yaptı. 2’si de Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde oldu” dedi.
Karar TV canlı yayınında Taha Akyol ve Mustafa Karaalioğlu’nun sorularını yanıtlayan Gelecek Partisi Ekonomi ve Mali Politikalar Başkan Yardımcısı Kerim Rota, TL’nin dolar karşısında 94’ten beri iki kez dip yaptığını söyledi ve ekledi: “Merkez Bankası 94’ten beri TL’nin gerçek değerini hesaplıyor. Lira o tarihten itibaren 2 kez dip yaptı. 2’si de Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde oldu Eğer normal bir ekonomi olsaydı dolar 6 TL’yi geçmezdi.”

Normal koşullarda doların en fazla 6 TL seviyesinde olması gerektiğini belirten Kerim Rota, ekonomi yönetimini eleştirdi. Rota, “Anlaşılması için şu anekdotu söylüyordum. Türk lirası artık sadece kredi kartlarını ödediğimiz bir para birimi haline geldi. Çünkü insanlar tasarruf yapmıyorlar. Ya dolar bozduruyor ya da kredi kartı ödüyor. Bunu tekrar Türk lirası tasarrufunu özendiren bir noktaya getirmek lazım” ifadelerini kullandı.

Rota sözlerini şöyle sürdürdü: “Brezilyanın bile gerisindeyiz. Bulunduğumuz seviyedeki ülkeleri bile saymak istemiyorum… Düğme 2019’un mart ayından itibaren yanlış iliklenmeye başlandı Liyakatten uzak atamalar yüzünden işi bilenler ekonomi yönetimini uyaracak imkanı bulamıyor.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ