THY'deki krizden ikinci kötü haber

Pekçok uçağını parka çeken THY, şimdi de işçilere yönelik tasarruf adımı attı.
Her geçen gün büyük bütçeli reklam filmleriyle gündeme gelen THY, sıra işçiye gelince zamları durdurma kararı aldı. Sarı sendika olarak adlandırılan Hava-İş duruma dünden razı. 

Türk Hava Yolları (THY), Hava-İş Sendikası’na 2017 yılında işçilere yapılacak yüzde 4+4 toplusözleşme zammını dondurmayı önerdi. Eğer gelecek yılın sonunda THY kâr ederse işçiye geriye dönük zam verilecek. THY kâr etmezse ne olacağı belirsiz. Sendika öneriyi anketle üyelerine soracak. Anketten çıkacak sonuca göre karar verilecek. THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, Hava-İş Sendikası’nı ziyaret ederek genel başkan Ali Kemal Tatlıbal ile görüştü.

Sendikadan alınan bilgiye göre görüşmede THY Genel Müdürü Ekşi, ekonomik kriz nedeniyle aldıkları tasarruf önlemlerini açıkladı. İkram gibi çeşitli maliyetleri düşürdüklerini, birçok kalem ile ilgili 3. taraflarla görüştüklerini belirten Ekşi, sendikadan da 2017’de yüzde 4+4 olan toplusözleşme zammının uygulanmamasını istedi. Ekşi’nin önerisine göre, eğer 2017 sonunda şirket kâr ederse, geriye dönük yüzde 4+4 zam ve enflasyon farkları işçilere ödenecek. Şirket kâr etmezse ne olacağı ise belirsiz kaldı. Hava-İş Sendikası, 2001’de de THY yönetiminin benzer bir öneri ile geldiğini, çalışanların ücretlerinden 3 ay yüzde 10 oranında kesinti yapıldığını anımsattı. Sendika işçilerin karara olumsuz yaklaşmalarına rağmen "gereken fedakarlığı yapacağız" açıklamasını şimdiden yayınladı. 


Türk Hava Yolları, geçtiğimiz günlerde çok sayıda uçağını parka çekip, seferleri durdurmuş ve geleceğe dönük uçak siparişlerini iptal etmişti. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ