Thodex vurgununda yeni iddia: Paralar Güney Kıbrıs’a aktarıldı

Thodex'in kurucusu Faruk Fatih Özer, 2 milyar dolar değerinde kripto para ile yurt dışına kaçtı. Gözaltına alınanlar da serbest bırakıldı.


400 bin kişinin mağdur olduğu skandalda Özer'e yakın bir isim önemli bilgiler verdi: "Paralel hesaplar vardı. Kullanılan hesap Güney Kıbrıs'taydı, yani para aklama cenneti…"“Cumhuriyet tarihini en büyük şahsi vurgunu” diye nitelendirilen Thodex skandalında her gün yeni bir iddia ortaya atılıyor. Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer’in 2 milyar dolarla yurt dışına kaçarken, 62 kişinin gözaltına alındığı soruşturmada şu ana kadar tutuklanan olmadı.

Sözcü gazetesi yazarı İsmail Saymaz bugün yayımlanan makalesinde, “Thodex adlı kripto borsa vurgununa ilk elden tanık olan ve güvenlik kaygısından ötürü adını açıklamayan bir okurum şirketin iç yüzünü detaylarıyla anlattı.” ifadelerini yer verdi.


İsmi açıklanmayan kaynağın Saymaz’a anlattıkları şöyle:

Thodex mimliydi: Thodex, dış hizmet alımında Türkiye’de kurumsal hesaptan ücret gönderdiğinde bankalar kabul etmiyordu. Faruk Fatih Özer yurt dışındaki hesapların kullanılacağını belirtti. Kullanılan hesap, Güney Kıbrıs’taydı, yani para aklama cenneti…

Bu hesabın bahis sitelerine ödeme aktarması nedeniyle mimli olduğu ve Türk bankalarının işlem yapmayı reddettiği ortaya çıktı.

“BOŞ, KİŞİLİK VERİLMİŞ VE AKTİF KULLANICIYMIŞ GİBİ GÖRÜNEN HESAPLAR…”

Paralel hesap: Ethereum (Bir kripto para) varlığını cüzdanında göremeyen bir kullanıcı bir hafta oyalandı. Borsada Ethereum kalmadığı ortaya çıktı. Bunun anlamı, yatırımcıların parasının izinsiz olarak başka borsalarda işleme sokulması demekti.

Porsche verilmedi: Porsche çekilişi noter huzurunda yapılmadığı gibi bundan kaçınmak için ABD’de kurudukları Wovi adlı paravan bir şirket üzerinden yapılıyordu. Çekiliş oldu, fakat kazananların çoğu, zamanında alınan boş, kişilik verilmiş ve aktif kullanıcıymış gibi görünen hesaplardan oluşuyordu.

Geçmişte baskın yedi: Kripto varlıklarının çalındığını iddia eden kullanıcı ofise polis eşliğinde geldi. Genel Müdür ofiste olmasına rağmen görüşmedi. Yani ofisin basılması olayı ilk 19 Nisan’da değil, çok öncesinde yaşandı.

Veriler satılıyor: Müşterilerden profil tanımlama işlemlerinde ve şifrelerini doğrulama için selfie fotoğrafı, kimlik kartlarının arka ve ön yüzlerindeki bilgileri göstermeleri talep ediliyordu. Anlaşılan o ki veri satıcılığı yapılıyordu.

Sancaklı ile aynı binada: Faruk Fatih Özer’in Saffet Sancaklı (Milliyetçi Hareket Partisi Kocaeli Milletvekili) ile bağlantısı olduğunu pek çok kişi biliyordu.

Özer’in sekiz ay önce Maslak’ta tuttuğu ve Mert Sancaklı ile karantina sebebiyle kaldığı home-office dairede yanında emekli polis olan bir koruma tuttuğu söylenmişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ