Tanzim satış için üreticiden bedava alım mı yapılıyor?

Hükümetin yüksek sebze fiyatlarına çözüm olarak hayat geçirdiği tanzim satışlarla ilgili tartışmalar devam ediyor. CHP tarafından artıya atılan hükümetin üreticiden ürünleri bedava aldığı yönündeki iddia tartışma yarattı.
CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, tanzim satış noktaları için yapılan alımlara ilişkin üreticilere baskı uygulandığını ve bazı bölgelerden zorla bedava alımlar yapıldığına ilişkin iddialar olduğunu belirtti.

Hükümetin seçim öncesi hızlı bir kararla vatandaşa ucuz sebze meyve satabilmek adına uygulamaya aldığı tanzim satış noktalarında maliyetinin altında satış yapılması nedeniyle zarar edilmesi eleştiri konusu oldu.

RS FM'de yayınlanan Yavuz Oğhan'dan Bidebunudinle programına konuk olan CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, hem tanzim satış noktalarını değerlendirdi ve üreticinin sorunlarını anlattı.


Kendisi de çiftçi olan Özer, Antalya'nın Kumluca ilçesinde tarım yaptığını belirterek sözlerine başlarken, bu kışın çok sert geçmesinin de fiyatlara yansıdığını ifade etti:

"İlk kez bu yıl kış sert geçti. Bir dönüm biber serasına üretici kış döneminde 15 günde bir girer ve 100 kilo biber toplar. Pazarda talep çok, üretim de az olunca fiyat yüksek olur. Az üretimden üretici 10-20'ye de satsa para kazanamaz. Ama kısa süre içinde hava düzelecek 100 kilo yerine 1 ton ürün alınacak. Fiyat düşecek."

Özer, üreticinin maliyetlerinde de yüzde 100 civarında artış olduğunu kaydetti. "Devlet tüketiciye ucuz sebze yedirmek istiyorsa tanzim satışı 81 ile yaysın" çağrısını yapan Özer, "Gübre, mazot fiyatlarını düşürsünler. Üretici maliyetlerini aşağı çekelim Türkiye ucuz yesin. Zaten üretici çok para kazanmanın peşinde değil. Öyle büyük paralar da kazanmıyoruz" ifadelerini kullandı.

Aracılığın kaldırılmasının da fiyatların düşmesinde etkili olmayacağına değinen Özer, "Benim malımı pazarlayan komisyoncular var. Parama garantör oluyor. Yaz günlerinde sera olmadığında para olmazsa para veriyor. Komisyoncu olmadan olmaz" derken, devletin bir planlama yapması gerekliliğine vurgu yaptı.

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ