Tanzim kuyruğu: Saatlerdir bekliyorum, işten kovulabilirim

Tanzim satışı uzun kuyruklara neden oldu. Sırada saatlerdir beklediğini ifade eden bir vatandaş, "Düştüğümüz hale bakın. Utanarak geldim. İşimden izin aldım, saatlerdir bekliyorum. Kovulabilirim" dedi.
Meyve sebze fiyatlarının düşürülmesini amaçlayan tanzim satış uygulaması, dün İstanbul ve Ankara’da başladı. İstanbul’da 34 ilçede 50 noktada, Ankara’da ise ilk etapta 15 noktada başlayan tanzim satışlarında 7 sebze satılıyor.

Cumhuriyet gazetesinden Mustafa Çakır ve Gamze Bal tanzim satış noktalarındaki vatandaşlarla konuştu. Pahalılıktan dolayı eşinin iki haftadır pazar alışverişine çıkamadığını, marketten taneyle meyve sebze aldığını ifade eden bir vatandaş, “Kuru soğanı 2 liradan satıyorlar ama geçen sene bu dönemde bir liraydı. Patates de öyle. Yani tanzimli satış bile geçen seneye göre pahalı. Tamam, bu yıl piyasa böyle. Bu yüzden tanzimi başlattılar ama daha sonra ne olacak? İsteğimiz, bu uygun fiyatların seçimlerden sonra da devam etmesi” ifadesini kullandı.

‘SAATLERDİR BEKLİYORUM, İŞTEN KOVULABİLİRİM’


Ankara’da Sıhhiye, İstanbul’da Avcılar, Eminönü ve Mecidiyeköy’deki tanzim satış noktalarında da uzun kuyruklar oluştu. İstanbul’da 5, Ankara’da 3 kiloyla sınırlandırılan sebzeler için vatandaş en az bir saat bekledi. Ankara’da sıra bekleyen bir vatandaş, “Düştüğümüz hale bakın. Utanarak geldim. İşimden izin aldım, saatlerdir bekliyorum. Kovulabilirim” diye konuştu. Başka bir vatandaş ise yaklaşık 2 saattir sırada beklediğine dikkat çekerek tepki gösterdi.

‘KALICI ÇÖZÜM OLACAĞINI DÜŞÜNMÜYORUM’

CHP Tekirdağ Milletvekili, Ziraat Yüksek Mühendisi İlhami Özcan Aygun, uygulamanın kalıcı çözüm olamayacağını söyledi. Aygun, “Önce üreticinin mazot, gübre gibi girdi maliyetlerini düşürmek zorundalar. Tarım Kredi Kooperatiflerini canlandırın” dedi.

Tanzim satışı başladı başlamasına fakat İstanbul’da yalnızca hallere bir günde 1500 TIR sebze-meyve geldiği düşünüldüğünde tanzimle getirilen ürünlerin ihtiyacı ne oranda karşılayacağı sorusu gündeme geldi. Türkiye Halciler Federasyonu Başkanı Yüksel Tavşan, “İstanbul’da yalnızca hallere günlük 1000-1500 TIR ürün gelir. Ankara’ya ise günlük 300-400 kamyon. Buna semt pazarlarını ve marketleri de katarsanız çok daha yüksek bir rakam çıkar ortaya. Tanzimli satışla yurttaşın ihtiyacının karşılanabilmesi çok zor” dedi.
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ