Tam kapanmada vatandaş destek beklerken doğalgaza 5. kez zam

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, doğalgazın yılbaşından bu yana beşinci kez zamlandığına dikkat çekti, “Tam kapanmada köprülere tam garanti; vatandaşımıza ise zamlar reva görüldü” dedi.


CHP Enerji ve Altyapıdan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, 1 Mayıs’tan itibaren geçerli olan konutlardaki yüzde 1, elektrik santrallerinde ise yüzde 12 oranındaki zamlarla ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Akın, doğalgazın yılbaşından bu yana konutlarda yüzde 1 oranında beşinci kez, elektrik fiyatlarını etkileyen santrallerin tarifesini ise yüzde 12 oranında zamlandığına dikkat çekti.


'KÖPRÜLERE TAM GARANTİ, VATANDAŞA ZAM'

“Tam kapanmada boş yol ve köprülere tam garanti; cebi boş olan vatandaşımıza ise zamlar reva görüldü” diyen Akın, “BOTAŞ, doğalgazda konut ve sanayi tarifelerinde yüzde 1, elektrik üretim amaçlı santrallerin tarifesinde ise yüzde 12 zam yaptı. Buna göre, BOTAŞın konut tüketicileri için gaz dağıtım şirketlerine uyguladığı satış fiyatı, 1000 metreküp doğal gaz için bin 315 lira 500 kuruş, sanayi abonelerine uyguladığı fiyat ise bin 471 lira 414 kuruş olarak belirlendi. Elektrik üretim amaçlı santrallerinin tarifesinde ise 1000 metreküp doğal gaz için uygulanan fiyat yüzde 12 artışla bin 631 lira 667 kuruş oldu. Vatandaş kapanmada destek beklerken doğalgaza beşinci kez zam yapıldı” ifadelerine yer verdi.

DOĞALGAZA HER AY, EMEKLİYE 3 YILDA BİR

Yılbaşından bu yana doğalgaza her ay zam gelirken, 2018’ten bu yana emekli ikramiyesine gelen zammın sadece 100 TL olduğunu kaydeden Akın, şöyle konuştu:

“Yılbaşından bu yana doğalgaza 1 Ocak'ta, 1 Şubat'ta, 1 Mart'ta, 1 Nisan’da ve son olarak 1 Mayıs’ta yüzde 1 oranında peş peşe zamlar yapıldı. 2018’den bu yana emeklilerimizin ikramiyelerine ise yalnızca 100 lira oranında artış yapıldı. Başka bir deyişle iktidar doğalgaz gibi temel bir ihtiyaca her ay zam yaparken; 2018 yılından bu yana partimizin önerisi kopyalanarak verilen emekli ikramiyesi ise 3 yılda ilk kez arttı. Öte yandan tam kapanma döneminde hiçbir destek verilmeyen vatandaşlarımıza hiç olmazsa fatura yüklerinin hafifletilmesi beklenirken yeni zamlar yapılması tercih edildi. Doğalgaz zammı vatandaşın boş cebini daha da zorlayacak.”

ZAM ELEKTRİK FATURALARINA YANSIYABİLİR

Akın, elektrik üretimi yapan santrallerin tarifesine yapılan yüzde 12 oranındaki zammın doğrudan elektrik fiyatlarını etkileyeneceğini belirterek, “Doğalgazdan elektrik üreten santrallerin bu maliyet artışını kısa bir süre içerisinde elektrik faturalarına zam olarak yansıması ihtimali bulunuyor. İktidara çağrımız hiç olmazsa zaten yüksek olan elektrik faturalarına yeni zamlar yapılmaması. Vatandaş zaten tam kapanmada tam açlıkla boğuşurken; bir de tam gaz zamlarla daha da ezilmesin” diye konuştu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ