Tabelayı değiştirdiler faciayı sildiler!

Has Şekerler Madencilik’in sahibi Uyar ailesinin, 18 kişinin hayatına mal olan kaza sonrası isim değiştirerek sektörde yoluna devam ettiği ortaya çıktı.

Karaman Ermenek’te 28 Ekim 2014’te meydana gelen maden kazasında 18 işçi hayatını kaybetti. Facianın yaşandığı maden sahasının işletme ruhsatı Ermenek Cenne Linyit Kömür A.Ş’deydi. Olayın yaşandığı madeni de Has Şekerler Madencilik Şirketi işletiyordu. İddiaya göre Cenne Linyit ortaklarından Şakir Uyar ve Soner Uyar, Özşeker Madencilik Şirketi adı ile yoluna devam etti. Kazadan 6 ay sonra ilçede yeni şubeler açarak faaliyetlerini büyüttü.

MADEN SAHİBİ VE YÖNETİCİLERİNE CEZA YAĞDI


Ermenek faciasında aralarında Has Şekerler’in sahibi Saffet Uyar ile Cenne Linyit’in o günkü müdürü ve hissedarı Abdullah Özbey’in de yer aldığı 16 kişi ‘taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma’ suçundan yargılandı. Dava sonunda Saffet Uyar, Abdullah Özbey ile Cenne Linyit teknik nezaretçisi tutuklu Ali Kurt 19 yıl 3’er ay, maden mühendisi Yavuz Özsoy 21 yıl, maden mühendisi Cemile Karaca 14 yıl, iş güvenlik uzmanı Engin Yetim 5 yıl 6 ay, barut birimi işçisi Naci Özsoy, ‘evrakta sahtecilik’ten 3 yıl 1 ay hapis cezası aldı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ