Suyu 4 kat zamlı kullanıyormuşuz

Elektrik ve akaryakıttan sonra suyu da en pahalı kullanan ülkelerden birinin de Türkiye olduğu ortaya çıktı.


Türkiye’de asgari ücretli bir ailenin maaşının yüzde 8’i su masraflarına gidiyor. Birleşik Devletler Çevre Koruma Ajansı’na göre su masrafının hane giderlerinin % 2’sini geçmemesi gerekiyor.

Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Akgün İlhan, Türkiye’nin su stresi yaşadığını belirterek, nüfus artışı ve iklim değişikliğiyle birlikte su fakiri ülke olma riskiyle karşı karşıya olduğumuza dikkat çekti. İlhan, Türk halkının suyu dünya ortalamasının 4 katı zamlı kullandığına dikkat çekti.


TÜRKİYE SU FAKİRİ OLACAK

Dr. Akgün İlhan, Birleşmiş Milletler’in (BM) verilerine göre 2025 yılında 1,8 milyar civarında insan mutlak su kıtlığı yaşayan bölgelerde yaşıyor olacağına dikkat çekerek, “Türkiye’de ise suya erişim konusunda önemli sorunlar kapıda… Türkiye’nin kullanılabilir tatlı su miktarı yılda 112 milyar m3. Bu miktarı 82 milyonu aşmış olan nüfusumuza böldüğümüzde kişi başına düşen tatlı su miktarı yılda 1365 m3’e denk geliyor. Bu miktar ile Türkiye şimdilik su stresi yaşanan bir ülke olsa da nüfusun artmasıyla, iklim değişikliği ve onunla uyumlu olmayan su politikalarıyla bu miktar 1000 m3’ün altına düşecek. İşte o zaman Türkiye tam su fakiri bir ülke olacak’’ dedi.

ŞEBEKEDEKİ SU KAYIPLARI ÖNLENMELİ

Dr. İlhan, temiz suya erişimin her geçen yıl zorlaştığı ve daha maliyetli hale geldiği dünyamızda su güvenliğini sağlamanın yolunun öncelikle şebeke suyundaki kayıpları önlemekle mümkün olacağını belirtti. İlhan, “Bilinçli vatandaşlar olarak artık suyun tüketicisi değil koruyucusu olmanın vakti geldi de geçiyor. Suyu korumanın yolu ise su kullanımını en aza indirmekten yani suyu verimli kullanmaktan geçiyor. Bunun için de su maliyeti şebeke suyunun iki katı olan ve doğada plastik birikimi yaratan ambalajlı sulardan uzak durmamız gerekiyor.” dedi.

MAAŞIN YÜZDE 8’İ SUYA GİDİYOR

Suya ekonomik olarak erişilebilirlik konusuna dikkat çeken Akgün İlhan, Türkiye’de şebeke suyu ve ambalajlı su birlikte tüketildiğinde asgari ücretle geçinen 4 kişilik bir ailenin aylık masraflarının %8’inin su tüketimine gittiğini belirtti. Birleşik Devletler Çevre Koruma Ajansı (EPA) tarafından yapılan çalışmaya göre su masrafının hane giderlerinin %2’sini geçmemesi gerektiğini aktaran İlhan, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’na (UNDP) ve Birleşik Krallık Çevre, Ulaşım ve Bölgeler Departmanı’na (DETR) göre ise bu oranın %3’ü aşmaması gerektiği yönünde standartlar olduğu bilgisini verdi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ