Sezon sonu indirimi: İşte 'Enflasyonla Topyekün Mücadele Programı'

Tartışma konusu olan ve piyasalarda bekleneni veremeyen Yeni Ekonomi Programı (YEP) sonrası Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, piyasaların kilitlendiği 'Enflasyonla Topyekün Mücadele Programı'nı açıkladı.
“Türkiye ağustos ayı ile birlikte doğrudan para birimine yönelik spekülatif ataklarla karşı karşıya kalmış, ardından etkin bir mücadele içine girmiştir” iddiasını öne süren Albayrak, “Ağustos ayında başlayan ve eylülde etkisini hissettiren aksiyon ve adımlarımızla piyasaların adımları gerçekleştirmiştir” diye konuştu.


Türkiye ekonomisini yakından takip eden isimlerden Prof. Steve Hanke, son enflasyon rakamlarına ilişkin kişisel Twitter hesabından yaptığı değerlendirmede Albayrak’ın 'spekülatif atak' söylemini “Ne şaka ama” diyerek eleştirmişti. Hanke, Türkiye’nin ‘gerçek enflasyon oranının’ yüzde 78 olduğu tezini savunuyor.

Bakan Albayrak, ‘enflasyonla mücadele’ programını açıklarken, dengelenme sürecinin başladığını ve kurdaki hareketliliğin geride bırakıldığını savundu.

“Enflasyonla mücadele fiyat istikrarı tek başına devletin, kurumların, bakanlıkların yürütebileceği bir mesele değildir” diyen Albayrak, “81 milyon omuz vermeli. İlk günden beri Enflasyonla Topyekün Mücadele adını koymamızın sebebi bu. Sonunda Türkiye kazanacak” ifadesini kullandı.

Enflasyonlamucadele.org.tr internet sitesini kurduklarını söyleyen Albayrak, “Bu süreçte BDDK, Merkez Bankası, Bankalar Birliği ile güçlü bir koordinasyon kurduk. Vatandaşlar sitemizden mücadeleye destek veren firmaları takip edecek” bilgisini paylaştı.

Albayrak’ın aktardığına göre, tüm firmaların asgari yüzde 10 indirim yapmaları konusunda karara varıldı. 

“Katılanlara teşekkürler ancak katılmayanlara da bir şey diyemem” diyen Albayrak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Gerek TOBB, gerek TÜSİAD tüm kurumlarımız olsun, firmalarla birlikte bu sürecin iletişimi içindeyiz. Topyekün mücadeleye katılanlar belirlenen logo ile asgari yüzde 10 indirim uygulayacaklarını açıkladılar. Cari açık üzerindeki baskıyı dengeleyecek adımlar attık. Aktif bir şekilde indirim kararları ve benzeri adımlar, Merkez Bankası'nın piyasaları rahatlatmaya devam edeceği adımlarla sahada duruyoruz.”

Son dönemde üst üste gelen zamlarla dikkat çeken elektrik ve doğalgaz için “Küresel olarak önemli bir gelişme olmadıkça elektrik ve doğalgaza yıl sonuna kadar zam yapmayacağız” diyen bakan, 1 Ağustos'tan itibaren geçerli olmak üzere kredi faizlerinde yüzde 10 indirim yapılacağını da duyurdu.

Bakan Albayrak, yeni programa ilişkin açıklamalarına şöyle devam etti:

“Hal yasası da ekim ayı itibariyle de Meclis komisyonunda göreceğiz. Komisyonculuk kaldırılacak. Gıda ürünlerinde fiyat dalgalanmasının ileri analitik yöntemler kullanılarak yakından takip edileceği ürün gözetim mekanizması için çalışmalar başladı. Yüksek üretici fiyatlarına göre değil, tüketici fiyatlarına göre belirlenecek. Ürün gözetim mekanizması süreci için çalışmaları başlattık. ALO175 ile hattımızı geçerli kıldık. Stokçulukla etkin mücadeleye devam edeceğiz."

Bakan Albayrak'tan önce konuşan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ise, "Zincir marketlerde 50 üründe 2 ay yüzde 10 indirim yapılacak" açıklamasında bulundu.

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ