Salgında çaresiz kalan halk borç batağına düştü

Borcu borçla kapatmaya çalışan halk, bankalardan aldıkları kredileri ödeyemez hale geldi. Adalet Bakanlığı verilerine göre geçen yıl 766 bin olan yeni dosya sayısı bu yıl 2 milyon 754 bin 926 bin artarak toplam icra sayısı 21 milyon 895 bine yükseldi


UYAP verilerine göre bu yıl 1 Ocak ile 14 Mayıs arasında icra müdürlüklerine gelen dosya sayısında ciddi artış yaşandı. Geçen yıl mayıs ayına kadar icra dairelerine gelen dosya sayısı 766 bin iken bu sayı bu yıl 2 milyon 754 bin 926’ya yükseldi.

2 MİLYON 754 BİN YENİ DOSYA GELDİ


Sözcü’den Mehmet Serbes’in haberine göre CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, salgının derinleştirdiği ekonomik kriz ile birlikte icra dosyalarında büyük artış yaşandığını söyledi. 1 Ocak- 14 Mayıs günleri arasında icra ve iflas dairelerine toplam 2 milyon 754 bin 926 yeni dosya geldiğini belirten Bulut, “Ulusal Yargı Ağı (UYAP) üzerinden alınan verilere göre geçen yıl 1 Ocak- 14 Mayıs günleri arasında gelen dosya sayısı 766 bin 482 bindi” dedi.

BORÇ HALKIN BELİNİ BÜKTÜ

Geçen yıl nisan ayından itibaren üç ay süreyle icra dairelerine başvuruların ertelendiğini hatırlatan Bulut, bu yıl da salgın nedeniyle alınan önlemler çerçevesinde icra dairelerine gelen dosya sayısının düşük seyrettiğini, sayının çok daha fazla olduğuna işaret etti. İcra dairelerinde derdest bulunan dosya sayısının da bir yıl öncesine göre 1 milyon 340 bin 599 adet artarak 21 milyon 895 bin 75’e çıktığını aktaran Bulut, “Vatandaş işsiz, evine ekmek götüremiyor. Salgında ekonomik kriz, derin yoksulluk iyice gün yüzüne çıktı. Salgının ekonomide yol açtığı sorunlar neredeyse salgının önüne geçti. Ertelenen vergiler, krediler, SSK ve Bağ-Kur ödemeleri, iş hacminin düşmesi dolayısıyla ödenemeyen kira, elektrik, su, doğal gaz ve stopaj gibi borçlar esnafın belini büktü” dedi.

BORÇLAR KREDİLERLE KAPATILMAYA ÇALIŞILIYOR

Halkın da esnafın da çareyi banka kredilerinde aramaya başladığını belirten Bulut, “Borcu borçla kapatmaya çalışıyorlar. Bankaların verdiği krediler 27 Nisan–7 Mayıs günleri arasında, sadece 645 milyon liralık artışla 3 trilyon 790 milyar liraya çıktı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘ekonomi şaha kalkacak’ demişti. Türkiye ekonomisi, başkanlık sistemi ile yönetilen son 3 yılda ağır tahribata uğradı. Geldiğimiz nokta destek vermediği esnaftan, vatandaştan ‘helallik’ istemek oldu” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ