Salgın başlayınca halka ve esnafa dağıtılan kredilerin geri ödeme zamanı geldi

Mart ayı sonrasında pandeminin etkilerini azaltmak için kamu bankalarının verdiği kredilerden hükumetin teşvikiyle faydalanan 7 milyon vatandaş ile 1 milyon esnafın kredi ödeme dönemi geldi.


Pandemide ikinci dalga endişesi yaşayan vatandaş, ekonomide iyileşme olmadan taksitleri nasıl ödeyeceğini düşünüyor.

615 MİLYAR TL KREDİ KULLANILDI


Hükumetin zor durumda kalan vatandaş, esnaf ve işletmelere doğrudan değil kredileri teşvik ederek verdiği destekte sıkıntılı süreç başlıyor. Hükumet pandeminin ilk aylarında piyasaları canlandırmak için vatandaşları düşük faizli ve ödemesiz dönemleri bulunan kredilere yönlendirmişti. 6 ay ödemesiz alınan kredilerde taksit ödeme zamanı geldi. İkinci dalga korkusu yaşayan kredi borçluları, taksitleri nasıl ödeyeceğini düşünmeye başladı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun verilerine göre, TL kredi hacmi 8 ayda 615 milyar TL arttı.

EKONOMİDE OLUMLU BİR GELİŞME YAŞANMADI

Özellikle kamu bankalarının verdiği temel ihtiyaç ve işletme kredisi paketlerinden nisan ayında yararlananlar için ödemesiz dönem ekim itibarıyla bitiyor. Şimdi ihtiyaç kredisi çeken 7 milyon vatandaş ile Halkbank’ın Esnaf Destek Paketi kapsamında kullandırdığı işletme kredisinden yararlanan 1 milyon esnaf, ekonomide olumlu bir gelişme olmamasına rağmen taksitleri nasıl ödeyeceğini düşünmeye başladı. Üstelik bir yandan faizler artıp krediler de kısıldığı için ikinci dalganın kapıyı çaldığı bugünlerde borcu borçla ödemek de zorlaştı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ