Reuters'a kamu bankalarından bilgi sızdı: Müşterileri ikna planı ortaya çıktı

Reuters, haberinde kamu bankalarının çalışanlarına, müşterilerin kur korumalı TL mevduata geçirilmesinin 'performans kriteri' olarak belirlendiği iddiasında bulundu.

Türk Lirası'ndaki tarihi değer kaybını önlemek amacıyla 20 Aralık 2021 günü AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından devreye alındığı duyurulan "kur korumalı TL vadeli mevduat" hesabının kamu bankalarında çalışanlara "performans kriteri" olarak belirlendiği iddia edildi. 

Konuya yakın bankacılık kaynaklarının Reuters'a aktardığı bilgilere göre, kamu bankaları, çalışanlarına, müşterileri kur korumalı mevduata geçirmede "performans kriteri" koyduklarını söyledi. Bir bankacı, bu durumun kamu bankaları arasında rekabet yarışına da döndüğünü ifade ederek "Günde defalarca aranıp ne kadar geçiş yaptığımız soruluyor. Aynı zamanda diğer kamu bankalarının istatistikleri veriliyor" dedi.


VAKIFBANK, ZİRAAT BANKASI VE HALKBANK CEVAP VERMEDİ

Haberde, bir diğer kaynak, en az 5 milyon dolar mevduatı bulunan müşterilerin banka genel müdürleri tarafından kur korumalı mevduata geçiş için arandığını aktardı.

Vakıfbank, Ziraat Bankası ve Halkbank konuya ilişkin sorulara yanıt vermedi.

Diğer yandan Reuters'a konuşan bir ihracatçı da kendisinin bir kamu bankası tarafından döviz hesabını TL'ye çevirmek için ziyaret edildiğini ifade ederek "Hammaddeyi döviz ile alıyorum, ihracatı yapıp geliri döviz ile tahsil ediyorum. Bunun teknik olarak mümkün olmayacağını anlattım ancak ikna edilmem için epey çaba gösterildi" açıklamasını yaptı.

Geçmiş dönemlerde kamu bankaları Halkbank'ta ve Ziraat Bankası'nda Genel Müdür Yardımcılığı yapan Başkent Üniversitesi Uluslararası Finans ve Bankacılık Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şenol Babuşcu, geçtiğimiz günlerde Twitter'dan paylaştığı mesajında, kamu bankalarındaki baskıyı gündeme getirmişti.

Babuşcu, "Kamu bankaları çalışanlarına "Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat" hesabını artırın baskısı gün geçtikçe artıyor. Mail ve telefonla çalışanlara her gün defalarca hatırlatma yapılıp, günlük hedef veriliyor" diyerek, bu uygulamanın artarak devam ettiğini belirtmişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ