Referandum sonrası dolar güne nasıl başladı?

Dolar/TL referandumda resmi olmayan sonuçlara göre "evet" çıkmasının ardından bu sabah ilk işlemlerde 3.64'ün altında seyretti. Ancak düşük hacimli piyasada referandum sonrası kazançlarının bir kısmını geri veren dolar/TL 3.68 seviyesini aştı.
Avrupa piyasalarının Paskalya nedeniyle tatil olması sonucu piyasada hacimler düşük kalırken, referandum sonrası kazançlarının bir kısmını geri veren dolar/TL 3.68’e kadar yükseldi.

Cuma gecesi elektronik işlemlerde ani bir yükselişle 3.74 seviyesini aşan ve 3.7220 seviyesinden kapanan dolar/TL dün gece yarısından hemen önce ise 3.6325/3.6400 seviyesinde işlem gördü.

Bu sabah erken saatlerde 3.63 civarında olan dolar/TL, 3.68 seviyesini aştıktan sonra saat 0920’de 3.6703/3.6770 seviyesinde bulunuyor.


Parlamenter sistem yerine cumhurbaşkanlığı yönetim sisteminin getirilmesini ve cumhurbaşkanına geniş yetkiler verilmesini öngören anayasa değişikliği resmi olmayan sonuçlara göre yüzde 51’in üzerinde destek alırken, muhalefet sonuçların “meşruiyetini” tartışmaya açtı.

3.50’NİN ALTINA İNMESİ ZOR

Kapital FX Araştırma Müdür Yardımcısı Enver Erkan, referandum sonrası piyasalardaki son durumu değerlendi. Erkan şöyle dedi: Referandum sonucu piyasa hareketleri ilk etapta öngörülere paralel gerçekleşti. Nitekim dolar/TL'de Asya işlemlerinde ilk tepki olarak düşüş gördük. Ancak bunlar kısa süreli etkiler… Dolar/TL'nin 3.50’nin altına inmesi zor, piyasanın ekonominin gerçeklerine dönmesi çok zaman almaz. 3,63'te fiyatlama görmüştük Asya kotasyonlarında, Türkiye piyasalarının açılmasına yakın 3,67'ye doğru yükseliş olduğunu görüyoruz.

Piyasalar için iyi olan unsur; erken seçim ihtimalinin çok büyük olasılıkla ortadan kalkması. Diğer yandan son dönemdeki ilişkiler göz önüne alındığında AB tarafından gelecek yorumlar önemli olacaktır. Nitekim ilk tepkileri itibariyle referandum sonuçlarına mesafeli yaklaştıklarını görüyoruz. OHAL'in durumu, ölüm cezası gibi konular da önemli. Sn. Cumhurbaşkanı “referandum bir yandan bunların da oylaması olacak “demişti. Siyasi tansiyon konusunda çok emin değilim. Doğrudan yatırımlarda son iki senedir düşen bir trend var. Türkiye'nin uzun vadede ekonomik sorunlarına bir çözüm gelmiyor bu seçimle. Büyüme geçen senelere göre çok düşük. O yüzden ben kısa dönemde iyi algılansa da uzun vadeli fiyatlama alışkanlıkları paralelinde hareketler bekliyorum.

BORSA’DA TARİHİ ZİRVE AN MESELESİ

Orta-uzun vadede piyasalar artarak devam eden jeopolitik sorunlar ve yüksek enflasyon, artan işsizlik, düşük büyüme gibi unsurlara yüzünü dönecektir. Son dönemde alınan önlemler yapısal reformlardan ziyade kısa vadede ekonomiyi destekleyici ihtiyati önlemler. Şu anda da ekonomi yönetiminin çok kısa vadede ekonomik reformları gündemine alma noktasından uzakta olduğu görülüyor. Bu konuda ilerleyen günlerde ekonomi kurmaylarından gelecek açıklamalar önemli olsa da, 2014'ten sonraki seçimlerin her birinden sonra (mahalli seçimler, Cumhurbaşkanlığı seçimi, genel seçimler, erken seçim, referandum) “yapısal reform” beklentilerinin söz konusu olduğunu ve bunların geciktiğini hatırlatalım. Piyasanın algısını “ekonomik reformlar” kanadına çekmek kolay olmayacaktır. Dolayısıyla TL varlıklarda da uzun vadede değer kaybı eğilimi olacaktır. Dolar/TL'de 3,80 üzerisi önümüzdeki aylarda normalleştirilebilir. Borsa tarafında da 91.800 üzerine hareket görürsek muhtemelen tarihi zirvenin görülmesi an meselesi olacaktır; ancak bu noktaların özellikle yabancı yatırımcı nezdinde satış fırsatı olarak kullanılacağını düşünüyorum. Haliyle TL varlıklarda çok uzun süreli pozisyon almamak ve günlük trade fırsatı değerlendirmek yatırımcı açısından daha faydalı olacaktır.

MERKEZ’İN HAMLELERİ ÖNEMLİ

Hali hazırda %11,48 oranında piyasa fonlaması yapan Merkez Bankası'nın 26 Nisan toplantısı ve sonrasına ilişkin elindeki hareket alanının sınırlı olduğunu belirtmek isterim. GLP'de yapılacak bir artırımla beraber ek piyasa sıkılaşması yapılabilir, faiz koridorunu genişletmek de bir opsiyon. Ancak sıkılaşmada mesafe katedildikçe büyümeden götürecek ve bu ortamda Türkiye'nin iktisadi büyümesine devam edebilmesi çok önemli; özellikle de yeni serilerle kıyas yapıldığında büyümenin %5-6 bandından %2-3 bandına gerilemiş olmasını hesaba katarsak. Gevşeyemez de; para politikasını gevşetirse daha yüksek kur ve daha yüksek enflasyon olarak bize geri dönüşleri olacak. Hali hazırda enflasyon noktasında hedefimiz %5 iken %12'ye doğru gidiyoruz.

Öte yandan referandumun %51 gibi az bir oranla geçmesi ve hayır oylarının da yüksek olması nedeniyle siyasi tansiyonun da çok düşeceğini sanmıyorum, bunun sosyal sonuçları da olacaktır.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ