PTT'den 'sessizce' yüzde 50 zam

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre enflasyon Şubat'ta beklentinin hafif altında gerçekleşti. Enflasyon Şubat'ta aylık yüzde 0.35, yıllık yüzde 12.37 oldu.


PTT'nin ise 'sessizce' son beş ayda mektuba yüzde 50 zam yaptığı ortaya çıktı. PTT, mektup gönderme ücretini son beş ayda sessiz sedasız yaptığı iki zamla yüzde 50 artırdı. Oysa aynı dönemde enflasyon sadece yüzde 3.1 arttı.

PTT, mektup ve benzeri postaları geçtiğimiz ekim ayına kadar 2 liraya götürüyordu. Ancak ekim ayında yüzde 20 zamla 2.4 liraya yükseltilen en düşük posta ücreti 2 Mart 2020 tarihi itibariyle de yüzde 25 zamla 3 liraya çıkarıldı.


Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu (BTK), PTT'den gelen mektuplarla ilgili yeni zam talebini onayladı.

BTK'nin aldığı zam kararına göre ağırlığı 20 grama kadar olan haberleşme gönderileri için müşterilerden artık 2.4 lira yerine 3 lira temel ücret alınacak.

Kurulun zam kararıyla en düşük mektup, kart ve telgraf ücreti yüzde 25 zamlanmış oldu. PTT en son 7 Ekim 2019 tarihinde, yani beş ay önce de yüzde 20 zam yaparak mektup ücretlerini 2 liradan 2.4 liraya yükseltmişti.

PTT'nin, mektup gönderilerinin temel ücretlerini beş ay içerisinde yaptığı iki ayrı zamla yüzde 50 oranında arttırması enflasyon verileriyle de çelişti.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) verilerine göre, geçen yılın eylül ayından bu yana tüketici endeksi yüzde 4.9 artarken, üretici endeksindeki artış yüzde 3.1 düzeyinde kaldı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ