Praktiker'in konkordato süresi 1 yıl uzatıldı

Türkiye'nin önde gelen yapı market zinciri Praktiker'e, 3 aylık geçici sürenin ardından bir yıllık kesinleşmiş konkordato süresi daha verildi.
Mahkeme, alacaklı şirket avukatlarının talebi üzerine, Praktiker'in bazı alışveriş merkezlerinde bulunan mağazalarının ise boşaltılmasına karar verdi.Ekonomik krizin en fazla etkilediği sektörlerin başında gelen inşaat sektörüne yönelik faaliyet yürüten firmalar, iflas sarmalından kurtulmaya çalışıyor. Mali yapısı bozulduğu gerekçesiyle 3 aylık geçici konkordato ilan eden yapı market zinciri Praktiker’e, bir yıllık daha konkordato süresi verildi.

1979 yılında Almanya’da 4 mağazayla organize perakende ev geliştirme alanında faaliyet göstermeye başlayan ve 1997’de geldiği Türkiye’de 16 mağazası bulunan Praktiker’in şirket hisseleri, 2014 yılında Hasan Yalçın’a ait Uygulama Yapı Marketleri AŞ’ye devredildi.

Mali durumun bozulmasıyla bazı alışveriş merkezlerinde kiraların ödenemez duruma gelmesi ve tedarikçilerden oluşan şirketlerle kredi çekilen finans merkezlerine ödeme yapılmasında sıkıntı çekilmesi üzerine şirket yetkilileri, İstanbul 2. Asliye Ticaret Mahkemesi’ne başvurarak, mali yapı düzelene kadar konkordato talebinde bulundu.


Praktiker Perakende Mağazacılık AŞ, Uygulama Yapı Marketleri AŞ. ve Hasan Yalçın adına avukatlar aracılığıyla mahkemeye sunulan dilekçede, İcra İflas Kanunu’nun (İİK) 285 ve Türk Ticaret Kanunu’nun (TTK) 286. maddelerindeki hükümler gereği, ödeme güçlüğüne düşen şirketlere, alacaklılarıyla konkordato akdetmesini (sözleşme) sağlamak amacıyla konkordato mühleti verilmesi ve ihtiyati tedbir konulması talep edildi.

ŞİRKET NEDEN KRİZE GİRDİ?

Dilekçede, ortağı Hasan Yalçın olan şirketin sermayesinin 31 Aralık 2018 tarihinde 5 milyon lira olduğu ve tamamının ödendiği belirtilerek, konkordato talebinin gerekçeleri şöyle sıralandı:

“2018 yılı şirket için tam bir atılım yolu olarak planlandığından o yıl mayıs ayında İzmir’de 3 bin 600 metrekare, ağustos ayında Kayseri’de 5 bin metrekare, ekim ayında Ankara Bilkent AVM’de 2 bin 800 metrekare, kasım ayında İstanbul Torium AVM’de ve Gaziantep’te de 3 bin 400 metrekare olmak üzere 5 yeni büyük mağaza açılışı gerçekleştirilmiştir. Kriz döneminde yapılan bu yatırımlar, şirketin işletme sermayesi ihtiyacının artmasına neden olmuş, fakat 2018 yılı ikinci yarısında derinleşen likitide krizi sebebiyle kredilerde daralma yaşanmış ve şirket yeterli işletme kredisini temin edememiştir. Döviz kurlarındaki artışlar, özellikle dövize endeksli ürün ve demirbaşların fiyatlarındaki beklenmeyen aşırı fiyat artışları, yatırım maliyetlerinin artmasına yol açmıştır. Yatırım döneminde yüksek faiz oranlarıyla kredi kullanılması da şirketin finansman giderlerinin artmasına ve karlılığın düşmesine yol açmıştır. Ekonomik kriz ve inşaat sektöründeki durgunluk nedeniyle yapı market ve ev geliştirme ürünlerine talep azalmıştır. Kârlılığı azalan şirketimizin nakit akışı bozulmuş ve muaccel borçlarını ödeyemez duruma düşmüştür. Borca batıklık hali söz konusu olmamakla birlikte, nakit sıkıntısının ilave tedbirler olmadan aşılamayacağı anlaşılmıştır. Sonuç olarak, İİK’nın 285. maddesinde tanımlanan, ‘borçlarını vadesi geldiği halde ödeyememe ve ödeyememe tehlikesi altında bulunmak’ durumu gerçekleşmiştir. Bu tespit üzerine yönetim kurulu, 21 Şubat 2019 tarihli toplantısında oy birliğiyle mali durumun iyileştirilebilmesi ve faaliyete devam edilebilmesi için konkordato talebinde bulunulmasına karar vermiştir.”

BAZI MAĞAZALAR KAPATILACAK

Konkordato süresi verilmesi halinde şirketin 2019 yılı sonuna kadar 75 milyon, 2020 yılında 87 milyon 750 bin, 2021 yılında 102 milyon 667 bin, 2022 yılında 120 milyon 120 bin ve 2023 yılında da 140 milyon 541 bin satış (ciro) yapmasının öngörüldüğü belirtilen dilekçede, bu satışlar için gerekli mal alım maliyetinin satışlarından sağlanacağı belirtildi. Ayrıca müşteri yoğunluğu, metrekaresi düşük olan ve yüksek kârlılık üretmeyen kimi alışveriş merkezlerindeki mağazaların kapatılmasının planlandığı da ifade edildi.

MAL VARLIĞI 12, BORCU 38 MİLYON LİRA

Mahkemeye sunulan dilekçede, şirketin toplam mal varlığının 12 milyon 490 bin lira, toplam borcunun da 38 milyon 407 bin lira olduğu bilgisi verildi.

3 aylık konkordato talebinin kabul edildiği 29 Nisan’daki ilk duruşmaya, banka ve faktoringlerin de aralarında bulunduğu alacaklı 12 finans şirketi ile tedarikçilerle AVM’lerin de yer aldığı 49 alacaklı firma temsilcisi katıldı.

Geçici konkordato komiser heyetinin tüm taleplerle ilgili nihai raporlarını sunmasının beklenmesine hükmeden mahkeme heyeti, duruşmayı 17 Mayıs’a erteledi. Bu duruşmada mahkeme, konkordato geçici mühletini de 27 Mayıs’tan sonra başlamak üzere 45 gün süreyle uzatan mahkeme, duruşmayı temmuz ayına erteledi.

Bu ay gerçekleşen duruşmada 6 alacaklı şirket müdahillik talebinde bulundu. Konkordato komiser heyetinin 10 Haziran’da nihai nitelikte 85 sayfalık raporunu sunduğu duruşmada söz alan davacı ve 13 alacaklı şirket avukatları, davacılara kesin mühlet verilmesini, diğer alacaklı avukatları ise geçici mühletin kaldırılmasını ve konkordato talebinin reddine karar verilmesini istedi.

KAPATILACAK MAĞAZALAR

Davacı şirketlere 1 yıl süreyle ayrı ayrı konkordato kesin mühleti verilmesine ve komiser heyetinin görevinin devam etmesine karar veren mahkeme, konkordato projesinin gerçekleşmesine ve konkordato amacına katkı sağlayacağını dikkate alarak, Axix AVM, Biz Cevahir AVM, Taurus AVM, Atlas Park AVM, Adıyaman Park AVM ve İst Marina AVM mağazalarının kapatılmasına izin verilmesi, mağazaların sürekli borç ilişkisi doğuran kira sözleşmelerinin sona ermesi taleplerine onay verilmesine yönelik hüküm kurdu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ