Piyasalar yangın yeri: Dolar 13,42 TL, Euro 15 TL, Gram Altın 762 TL

Türk lirasındaki kayıp durdurulamıyor. AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın düşük faiz politikalarında kararlı olduklarını yinelemesi sonrası döviz kuru yükselişini sürdürdü.


Bu sabah 11,45 seviyesinde güne başlayan dolar ilerleyen saatlerde 13.42’yi gördü. Euro yüzde 15 yükselişle 15 TL’yi aşarken gram altın 762, çeyrek altın 1250 lirayla tarihi zirvesini gördü.

Merkez Bankası’nın, politika faizini son üç toplantısında toplamda 4 puanlık düşüşle yüzde 15’e çekmesi, döviz kurlarını ateşledi. Erdoğan’ın Bakanlar Toplantısı sonrası düşük faiz politikalarında kararlı olduklarını yinelemesi sonrası dolar/TL yükselişini sürdürüyor. Kur 13,4275 seviyesini görerek bir kez daha rekor kırdı. Euro/TL de 14,7956’yı gördü. TL salı günü gelişen ülke para birimleri arasında en fazla değer kaybeden para birimi oldu.


ABD dolarının küresel bazda güç kazanıyor. Ancak Türkiye’de doların fahiş oranda yükselmesinin temel nedeni eylülden bu yana 400 baz puan faiz indirimi yapılması. Ayrıca siyasi cepheden bu yönde mesajların devam etmesi TL’deki değer kaybının ana nedeni konumunda bulunuyor.

Ekonomistlere göre MB kura acilen müdahale etmeli. Merkez Bankası, TL’deki değer kaybını önlemek için likidite kısıtlamaları da uygulayabilir. İlk olarak rezerv kullanımına başvurma ihtimali de bulunuyor.

Faizlerin yenden yükseltilmesi önemli bir seçenek olarak masada duruyor. Ancak Erdoğan’ın talimatının dışına çıkamayan MB’nın bunu yapma ihtimali yok. Erdoğan, kurun daha da yukarı çıkacağına ikna olursa, MB’na ‘faizleri artırın’ talimatı verebilir.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ