Moody’s’den ‘vergi’ uyarısı: Er ya da geç erozyona uğratır

Moody's, Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak'ın açıkladığı vergi indirimleriyle ilgili uyarıda bulundu.


İndirimlerin geçici olarak tüketimi artıracağını hatırlatan Moody's raporunda, "Kredi değerlendirmesi üzerinde negatif ve lira baskısını alevlendirme riski var" dendi.

Mali teşviklerin gevşek bir mali duruş potansiyeline işaret ettiğini ve bu duruşun ‘er ya da geç Türkiye’nin mali gücünü kademeli olarak erozyona uğratacağının’ kaydedildiği değerlendirmede şu ifadelere de yer verildi:


‘TL’DE AŞAĞI YÖNLÜ TRENDİ CANLANDIRABİLİR’

“İç talebi canlandırmak Türkiye’nin makro ekonomik yeniden dengelenmesini yavaşlatabilir. Vergi indirimleri Türk Lirası kurunda aşağı yönlü trendi yeniden canlandırabilir ve hali hazırda güçlü olan enflasyonist baskıları ateşleyebilir. Vergi indirimlerinin geçici olmaları nedeniyle hükümet bütçesinde negatif etkisi olmasını beklemiyoruz, ancak ekonomiyi resesyondan çıkarmak için daha büyük mali teşvik tedbirleri getirilmeye çalışılması problemli olabilir.”

ALBAYRAK’IN ‘ENFLASYONLA MÜCADELE’ PLANI

‘Enflasyonla mücadele’ kapsamında altı alanda vergi indirimine gidildiğini duyuran Bakan Albayrak’ın açıklamalarına göre, beyaz eşyada ÖTV yıl sonuna kadar sıfırlanacak, ticari araçlarda KDV yüzde 18’den 1’e inecek. Mobilyada KDV yüzde 18’den 8’e düşürülürken; konuttaki KDV ise yıl sonuna kadar yüzde 8, tapu harcı ise yüzde 3 olarak uygulanmaya devam edecek.

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ