Moody's uyardı: 'Finans piyasasında gündem Türk şirketlerinin borçları'

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’ye kötü haber üzerine kötü haber vermeye devam ediyor.


Temmuz ayında Türkiye'deki bankalarda 800 milyon dolar artış gösteren sorunlu kredileri hatırlatarak bu tablonun bankaların kredi notu açısından negatif bir durum oluşturduğu uyarısında bulunan kuruluş, bu uyarının ardından 20 bankanın kredi notunu düşürmüştü.

Türkiye ekonomisine dair yeni değerlendirmede bulunan Moody’s, yüksek döviz kredileri ve artan kaldıracın Türkiye’de şirket borçları kaynaklı savunmasızlığı artırdığını söylüyor.


Para Analiz’de yer alan habere göre Moody’s bugün yayınlandığı analizde Arjantin ve Türkiye’yi şirketlerden kaynaklanan baskılara karşı en savunmasız ülkeler olarak tanımlıyor.

Ekonomist Atilla Yeşilada da, Mood’y’s’in bu değerlendirmesini “Finans piyasasında 1 numaralı gündem Türkiye'de şirket borçları” diyerek yorumluyor.

Kuruluş, Arjantin veya Türkiye’den daha büyük politika ve mali tamponlara sahip olmasına rağmen Çin’in de şirket borçluluklarından kaynaklanan savunmasızlığa maruz kaldığını kaydediyor. 

Moody’s, Çin’de şirket borçlarının GSYH’ye oranının yüzde 150’yi aştığına dikkat çekerken son olarak Türkiye için bu yıl enflasyonda yüzde 22’lik rakamın görüleceğini, yıl sonu enflasyonunun ise yüzde 20’nin üzerinde olacağını açıklamıştı.  

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ