Moody's Türk bankalarına sorunlu kredi uyarısı yaptı: Son 10 yılın en yükseği!

Moody's Türkiye'deki bankalarda 800 milyon dolar artış gösteren sorunlu kredileri hatırlattı.


Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'in Türkiye'nin kredi notunu düşürmesinin ardından bu kez de Moody's Türkiye'deki bankalarda 800 milyon dolar artış gösteren sorunlu kredileri hatırlattı ve bu tablonun bankaların kredi notu açısından negatif bir durum oluşturduğu uyarısında bulundu.

Not değerlendirmesi anlamına gelmeyen Moody's uyarısında, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun (BDDK), 29 Haziran'da yayımladığı sorunlu kredi verilerine dikkat çekildi.


Açıklamada, "Veriler önceki haftaya göre, yüzde 7 (yani 800 milyon dolar) artışa, 10 yıldan uzun bir sürenin en yüksek haftalık artışının yaşandığını gösterdi. Sorunlu kredilerde ani yükseliş Türk bankalarının kredi notu açısından negatif" uyarısı yapıldı.

Dünya Gazetesi'nde yer alan habere göre, sorunlu kredilerdeki artışın güçlü ve sürekli hale gelmesi halinde bankaların kredi zarar provizyonlarının artırmak zorunda kalacağına dikkat çekilen raporda, "Bu durum kârlılığı düşürür" denildi.

Moody's sorunlu kredi oranının gelecek 12-18 aylık dönemde yüzde 4'ün "oldukça üzerinde" bir seviyeye yükselmesini öngörüyor. BDDK verilerine göre sektörün takipteki alacaklarının toplam kredilere oranı Mayıs itibariyle yüzde 2.8 düzeyinde bulunuyor.

Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ