Milyarlarca dolarlık sahte pırlanta vurgunu

Dünyanın en büyük iki pırlanta değerlendirme ve derecelendirme kuruluşundan biri olan HRD Antwerp, İstanbul ofisi ve büyük mücevher mağazaları ile milyarlarca dolarlık vurgun yaptığı suçlaması ile karşı karşıya.


Dünyanın önemli pırlanta merkezlerinden biri olan Belçika’nın Antwerp şehrinde faaliyet gösteren HRD Antwerp’in İstanbul ofisinin Türkiye’de kalitesi düşük taşlara iyi dereceli taş sertifikası verdiği iddia edildi. Skandalın ortaya çıkmasının akabinde HRD’nin apar topar İstanbul ofisini kapattığı kaydedildi.

İddiaya göre Türkiye’de kalitesi düşük taşlara iyi dereceli taş olduğuna dair HRD Antwerp sertifikası verildi. Bu taşları alanlar değerinin çok üzerinde ödeme yaptı.


Durumu fark eden bazı müşterilerin şikâyeti üzerine denetleme için HRD Antwerp’ın Belçika’daki merkezinden gelen yetkililer, Türkiye ofisini kapatma kararı aldı. Ancak milyarlarca dolarlık vurguna ilişkin dair bir adım atılmadı.

DEĞERSİZ TAŞA İYİ SERTİFİKA

Dünyanın en büyük iki pırlanta değerlendirme ve derecelendirme kuruluşundan biri olan “HRD Antwerp”, yıllar önce İstanbul’da ofis açıp mücevher ve kuyum sektörüne hizmet vermeye başladı. HRD’nin değerli taşlara verdiği değerlendirme ve derecelendirme sertifikası ile sektördeki mücevher fiyatları belirleniyordu.

Son yıllarda bu firmanın İstanbul şubesi, kendilerine istedikleri tutarda ödeme yapan birçok mücevher ve kuyum markasına sertifika verdi.

Kalitesi düşük taşlar kaliteliymiş gibi değerlendirip, iyi dereceli sertifikalar verildi. Böylelikle birçok mücevher firması, ürünlerini değerlerinin çok üzerinde fiyatlarla müşterilere sattı. Yapılan bu usulsüzlüklerle milyarlarca dolarlık vurgun yapıldı.

“MİLYARLARCA DOLARLIK SOYGUNUN FÂİLİ HRD ANTWERP”

Aldıkları değerli taşların kalitesinin düşük olduğunu fark edenler alışveriş yaptıkları sektörün önde gelen mağazalarına giderek şikâyetçi oldu. Ancak mağazalar sorumlunun sertifikayı veren HRD Antwerp olduğunu belirtti. Bunun üzerine HRD Antwerp firmasının Belçika’daki merkezine konuya ilişkin Türkiye’den çok sayıda şikâyet gitti.

Belçika’dan Türkiye’ye gelen yetkililer, İstanbul ofisinin lisansını 11 Ekim 2021’de iptal edip müşterilerine artık İstanbul’dan hizmet vermeyeceklerini, hizmet almak isteyenlerin Belçika ofisiyle irtibat kurmaları gerektiğini dile getirdi.

Benzer usulsüzlük iddiaları üzerine denetimden geçen Dubai ofisinin de İstanbul ile aynı tarihte kapatıldığı öğrenildi.

KUYUMCULAR DERNEĞİ BAŞKANI: PIRLANTADAN PEK ANLAMAM

İstanbul Mücevherciler Kuyumcular ve Sarraflar Derneği Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Yıldırımtürk, Cumhuriyet’e verdiği mülakatta, “Ben pırlantadan pek anlamam, siz Kuyumcular Odası Başkanı ile konuşun.” derken, Kuyumcular Odası Başkanı Cumhuriyet’in telefonlarına cevap vermedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ