Milletin cebinden kuruş değil 19 milyar çıkacak

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, “Milletin cebinden kuruş çıkmıyor” diye savunduğu şehir hastaneleri ile köprülere 2020 yılı için 18,9 milyar TL ayrıldı.
 AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, “milletin cebinden kuruş çıkmıyor” diye savunduğu şehir hastaneleri ile ulaştırma alanındaki Kamu Özel İşbirliği (KÖİ) projelerinin faturası her geçen yıl artıyor. Bu yıl 9,8 milyar TL ayrılan KÖİ projeleri için 2020 yılı bütçesine 18,9 milyar TL ödenek ayrıldı.

BATIK KREDİ MİKTARI ARTIYOR

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, 2020 yılı bütçe teklifini değerlendirdi. Bütçe büyüklüğünün 1 trilyon 96 milyar TL olarak açıklandığını hatırlatan Altay, tüm kamu yatırımları için ayrılan ödeneğin 88,5 milyar lirayla çok yetersiz kaldığını savundu. Altay, AKP’nin yanlış politikaları nedeniyle esnafın, sanayicinin, çiftçinin büyük sıkıntı içinde olduğunu, batık kredi miktarının her geçen gün arttığını kaydetti.


BÜTÇE BÜYÜYOR, VATANDAŞIN EKMEĞİ BÜYÜMÜYOR

Bütçenin AKP hükümeti tarafından sihirli bir formülmüş gibi sunulduğunu hatırlatan Altay, “Yandaş basına bakarsanız herkese bir ‘müjde’ var. Bütçe rakamları büyüdü ve trilyonu geçti ama vatandaşın ekmeği büyümüyor. Bütçenin içinde EYT’liler, enflasyona ezilen memur, işçi, traktörüne haciz gelen çiftçi, hastanelerine icra gelen tıp fakülteleri, yurt bulamayan öğrenciler, sokakta işsiz gezen gençlerimiz yok. Trilyonluk bütçede halka düşen vergi ve zam” dedi.

MİLLETİN CEBİNDEN 18,9 MİLYAR ÇIKACAK

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, “milletin cebinden kuruş çıkmıyor” diye savunduğu şehir hastaneleri ile ulaştırma alanındaki Kamu Özel İşbirliği projelerinin faturasının her geçen yıl arttığını vurgulayan Altay, KÖİ faturasının her yıl katlandığını söyledi. Altay, 2019’da 9,8 milyar TL ayrılan KÖİ projeleri için 2020 yılı bütçesine konulan ödeneğin 18,9 milyar TL olduğuna işaret ederek, “Hani milletin cebinden kuruş çıkmıyordu. Sayın Erdoğan’a sormak lazım. Bu faturayı saray mı ödüyor?” dedi.

FAİZE 139 MİLYAR TL ÖDENECEK

Her yıl katlanan KÖİ faturasını, “sarayın değil milletin ödediğini” belirten Altay, bu bütçenin kazananın, kar garantili iş yapan yandaş müteahhitler olduğunu dile getirdi. Son yıllarda bütçede faiz ödemelerinin hızla arttığını aktaran Altay, “2019’da devlet, topladığı her 100 liralık verginin 15,5 lirasını faiz olarak ödemek zorunda kaldı. Bundan birkaç yıl önce bu oran yüzde 10’a kadar düşmüştü. 2020 yılında ise devlet topladığı her 100 liralık verginin 17,7 lirasını faiz olarak rant kesimine aktaracak. 2020 yılında devlet, toplam 139 milyar lira faiz ödeyecek” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ