Millet Bahçesi beklerken Atatürk Havalimanı kiraya veriliyor

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın millet bahçesine dönüştüreceği İstanbul Atatürk Havalimanı’nın Genel Havacılık Terminali kiraya veriliyor.
İstanbul Havalimanı’na taşınmasının ardından Atatürk Havalimanı, tarifeli ve tarifesiz, iç ve dış hat ticari yolcu taşımacılığına yönelik seferlere 7 Nisan’da kapatıldı. Bu tarihten itibaren Atatürk Havalimanı müstakil kargo, bakım/onarım, genel havacılık, hava taksi, iş uçuşları, devlet uçakları ile yapılan uçuşlar ve otoritenin uygun göreceği trafiklere hizmet veriyor.


Millet bahçesi hazırlıkları kapsamında Atatürk Havalimanı apronunda faaliyetleri sona eren tesislerin ve binaların yıkım ihalesi Perşembe günü yapıldı.

KİRA İHALESİ

Yıkım ihalesinin yanı sıra Atatürk Havalimanı’nda bulunan Genel Havacılık Terminali işletimi yüzde 35 ciro payı muhammen bedel üzerinden açık ihale usulü ile 31 Aralık 2020 tarihine kadar kiraya verilmek amacıyla ihaleye çıktı. Geçen yıl mayıs ayında Atatürk Havalimanı’nın Millet Bahçesi olacağı açıklanmıştı.

İhaleye katılmak isteyenlerin 50 bin lira geçici teminat vereceği de ihale ilanında belirtildi. Kiralanacak terminale talip olanlar 24 Ekim saat 14:00´e kadar ihale şartnamesinde belirtilen belgeleri tamamlayıp DHMİ Genel Müdürlüğü Genel Evrak Birimine verecek. İhale 24 Ekim saat 14:30´ da DHMİ Genel Müdürlüğünde yapılacak.

114 TÜRK TESCİLLİ JET

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının Ağustos 2018 verilerine göre Türkiye’de 44 hava taksi işletmesinde 202 hava aracı, 76 genel havacılık işletmesinde 362 hava aracı bulunuyor. 114 Türk tescilli iş jeti var.

Birçok ünlü ismin de kendisine ait iş jeti bulunurken, iş insanları kullanmadığında hava taksi olarak kiraya verdiği iş jetleri için Atatürk Havalimanı da dahil bazı havalimanlarında genel havacılık terminalleri var.

Genel havacılık terminallerinde yolcu terminalinden ayrı bir terminalde iş jetleri ya da hava taksi ruhsatıyla uçuş yapan işletmelere hizmet veriliyor. Genel Havacılık Terminali’ni kullanan yolcular; güvenlik, gümrük ve pasaport işlemlerini beklemeden bu terminalde yapabiliyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ