Merkez Bankası’nın ihtiyat akçesi, yandaş müteahhitlere gitmiş

Merkez Bankası'ndan Hazine'ye aktarılan ihtiyat akçesinin akıbeti yavaş yavaş belli olmaya başladı.


Merkez Bankası’nın (MB) karından alınıp Hazine bütçesine aktarılan ihtiyat akçesinin bazı kamu kurum ve kuruluşlarının borçlarını ödemek için kullanıldığı ileri sürüldü. Habertürk’ten Olcay Aydilek’in haberine göre Hazine, söz konusu paranın bir bölümünü, müteahhitlere borcu olan kamu kurum ve kuruluşlarına aktardı. Karayolları’nın müteahhitlere 2018 yılından kalma borcunun 2.5 milyar liralık kısmı MB’den alınan parayla ödendi.

Hazine’ye aktarılan MB’nın ‘ihtiyat’ akçesinin akibeti yavaş yavaş belli olmaya başladı. Bütçe açığının yılın ilk beş ayında yüzde 225 artmasının ardından daha fazla bozulmanın önüne geçmeyi amaçlayan Hazine ve Maliye Bakanlığı, MB’nin 46 milyar liralık ihtiyat akçesinin bütçeye aktarılması için düzenleme hazırlamıştı. Bu düzenlemeyi içeren torba yasa iki hafta önce Meclis’ten geçmiş, paranın bir bölümünün dün itibariyle Hazine’ye aktarıldığı belirtilmişti.


2,5 MİLYAR LİRASI KARAYOLLARI’NA AKTARILDI

Habertürk’ün haberine göre, Hazine söz konusu paranın bir bölümünü finansal yönden sorun yaşayan ve müteahhitlere borcu olan kamu kurum ve kuruluşlarına transfer etti. Bunların başında Karayolları Genel Müdürlüğü ve enerji alanında faaliyet gösteren bazı devlet şirketlerinin olduğu öğrenildi. Buna göre, Karayolları’nın müteahhitlere 2018 yılından kalma borcunun 2.5 milyar liralık kısmı MB’den alınan parayla ödendi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ