Merkez Bankası’ndan üst üste 9’uncu faiz indirimi

Faiz oranlarında nisan ayında 100 baz puan, son sekiz toplantısında ise 1525 baz puan indirim yapan Merkez Bankası, 50 baz puanlık bir indirim daha gerçekleştirerek politika faizini yüzde 8,25'e çekti.


Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Para Politikası Kurulu faiz kararını açıkladı. Bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı 50 baz puan indirildi. Politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 8,75’ten yüzde 8,25’e indirilmiş oldu. Merkez Bankası geçen ay, yıl sonu enflasyon beklentisini yüzde 8,2’den yüzde 7,4’e indirmişti.

‘ÖLÇÜLÜ BİR İNDİRİM’ DENDİ 


Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantısına, MB Başkanı Murat Uysal, Murat Çetinkaya, Ömer Duman, Uğur Namık Küçük, Oğuzhan Özbaş, Emrah Şener, Abdullah Yavaş katıldı. Toplantı sonrasında yapılan açıklamada, “Bu çerçevede Kurul, enflasyon görünümünü etkileyen tüm unsurları dikkate alarak, politika faizinde ölçülü bir indirim yapılmasına karar vermiştir. Enflasyondaki düşüşün hedeflenen politika ile uyumlu şekilde gerçekleşmesi için para politikasındaki temkinli duruşun sürdürülmesi gerekmektedir” denildi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ