Merkez Bankası'ndan üçüncü döviz hamlesi de geldi

31 Mart seçimlerinin İstanbul ayağının yenilenmesi kararının ardından yabancı yatırımcının giderek azalan güveni ve piyasalardaki güvensizlik nedeniyle yükseliş yönünde harekete geçen doları dizginlemek isteyen Merkez Bankası'ndan üçüncü hamle geldi.


Döviz depo karşılığı verdiği faizi yüzde 25.50'ye çıkaran Merkez Bankası, dün başlattığı açık ve örtülü faiz artışı serisini de sürdürmüş oldu.

Paraanaliz'in haberine göre, Merkez Bankası dün bir duyuru yayınlayarak “Finansal piyasalarda yaşanan gelişmeler dikkate alınarak, bir hafta vadeli repo ihalelerine bir süreliğine ara verilmesi kararlaştırılmıştır” açıklamasında bulunmuştu. Piyasa politika faizini belirlemekte olan haftalık repo ihalelerinin durdurulmasını “örtülü” faiz artırımı olarak yorumlamıştı.


Yine dün TCMB TL zorunlu karşılık oranını yüzde 40’tan yüzde 30’a indirmişti. Merkez Bankası’nın açıklamasında şu ifadeler yer almıştı;

“Finansal piyasalarda son dönemdeki gelişmeler dikkate alınarak, finansal istikrarın desteklenmesi amacıyla, Türk lirası zorunlu karşılıkların Döviz cinsinden tesis edilebilmesi imkânı azami oranının yüzde 40’tan yüzde 30’a indirilmesine, Yabancı para zorunlu karşılık oranlarının tüm vade dilimlerinde 100 baz puan artırılmasına karar verilmiştir.

Türk lirası zorunlu karşılıkların döviz cinsinden tesis edilebilmesi imkânına ilişkin yapılan değişiklik sonucunda piyasaya 2,8 milyar ABD doları likidite verilmesi ve piyasadan 7,2 milyar TL tutarında likidite çekilmesi, yabancı para zorunlu karşılık oranlarında yapılan değişiklik sonucunda ise piyasadan 3 milyar ABD doları likidite çekilmesi beklenmektedir.”

TCMB’nin dün aldığı kararlardan sonra dolar kuru 6,24‘lerden 6.192lara gece saatlerinde de 6,15’e kadar düşmüştü. Gece kamu bankalarının Asya piyasalarında dolar sattığı haberleriyle birlikte sabaha karşı 6,05’e kadar düşen dolar/TL kuru sabah yeniden 6,1214 bandına yükselmişti. TSİ 10.30 sularında dolar/TL6,13 civarında dalgalanırken euro/TL’de 6,88 ile düne göre yüzde 1 aşağıda seyrediyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ