Memur-Sen’e göre; ülkede on milyonlarca insan açlık sınırının altında

Memur-Sen, açlık ve yoksulluk sınırlarını açıkladı. Sendikanın belirlediği açlık sınırı olan 2 bin 390 TL’nin altında geliri olan on milyonlarca kişi açlık sınırının altında yaşam mücadelesi veriyor.Hükümete yakın sendika Memur-Sen, açlık ve yoksulluk sınırlarını açıkladı. Sendikanın açlık sınırı 2 bin 390 olurken, bu rakamdan daha az geliri olan 5 milyon işsiz, 9 milyon kayıtdışı çalışan ve 10 milyon asgari ücretli başta olmak üzere on milyonlarca kişi açlık sınırının altında yaşam mücadelesi veriyor.


AÇLAR VE YOKSULLAR ÜLKESİ

Memur-Sen Konfederasyonu tarafından her ay düzenli olarak yapılan açlık-yoksulluk araştırmasına göre Temmuz ayında Türkiye’deki 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 2.390,32 TL, yoksulluk sınırı ise 6.610,98 TL olarak tespit edildi. Temmuz ayında en büyük artışlar yüzde 11,67 artışla toz şeker, yüzde 10,87 artışla sarımsak, yüzde 8,06 artışla domates, yüzde 7,33 artışla dereotunda oldu.

EĞİTİM VE ULAŞIM FİYATLARINDA ARTIŞ YAŞANDI

Temmuz ayında Haziran ayına göre barınma madde fiyatlarında yüzde 1,20’lik bir artış oldu. Eğitim-kültür madde fiyatlarında yüzde 1,40’lık bir artış oldu. Temmuz ayında Haziran ayına göre sağlık madde fiyatlarında ortalama değişim yüzde 0,32’lik bir artış olarak gözlenirken, ulaşım madde fiyatlarında yüzde 0,63’lük bir artış olduğu belirlendi. Kişisel temizlik ve bakım madde fiyatları da arttı. Çevre ve su madde fiyatlarında yüzde 0,26’lık bir artış yaşandı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ