Memur-Sen: Toplu sözleşme görüşmelerinde uzlaşma sağlanamadı

Memur-Sen’in bir süredir memur ve memur emeklileri adına hükümetle yürüttükleri toplu sözleşme görüşmelerinde uzlaşma sağlanamadı.
Görüşmelerin olumsuz sonuçlandığını Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın duyurdu.


 Yalçın, sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından paylaştığı mesajda, "5. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde uzlaşma sağlanamamıştır" ifadelerine yer verdi.
Hükümet, memurlara önümüzdeki yıl için ilk altı ay yüzde 3,5, ikinci altı için de yüzde 3 zam teklif etmiş, tepkiler üzerine oranı yüzde 4+4'e çekmişti.

Memur-Sen, kamu görevlilerinin maaş ve ücretlerine 2020 yılı için 1 Ocak 2020’den geçerli olmak üzere yüzde 3 refah payı, taban aylığa 200 TL seyyanen zam, birinci altı ay için yüzde 8 ikinci altı ay için ise yüzde 7 oransal zam istemişti.

Sendika, 2021 için 1 Ocak 2021’den geçerli olmak üzere yüzde 2 refah payı, birinci altı ay yüzde 6, ikinci altı ay yüzde 6 ve her iki dönem için enflasyon farkı şeklinde teklif sunmuştu.

5. Dönem Toplu Sözleşmesi ile 3 milyon 200 bin memur ile 2 milyona yakın memur emeklisinin 2020 ve 2021 yıllarındaki mali ve sosyal hakları belirlenecekti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ