Market ve pazar enflasyonu TÜİK’i üçe katladı

TÜİK aralık ayı enflasyonunu aylık yüzde 1.25 olarak açıkladı. Her ay market ve pazarda vatandaşın enflasyonunu ölçen İyi Partili Ümit Dikbayır ve eşi ise yaptıkları hesaplamalarda aylık enflasyonu yüzde 3.88 olarak belirledi.


Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) aralık ayı enflasyonunu yüzde 1.25 olarak açıkladı. İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Dikbayır ve eşi Nigar Dikbayır da market ve pazarda vatandaşın enflasyonunu ölçtü. Dikbayır, milletin aylık enflasyonunun ise yüzde 3.88 olduğunu kaydetti.

ESNAF AYNI, ÜRÜNLER AYNI, FİYATLAR FARKLI


30 Kasım’da market ve pazara giderek 4 kişilik bir ailenin haftalık alışverişini yapan Dikbayır Ailesi, 29 Aralık’ta da aynı ürünleri aynı esnaftan satın aldı. 30 Kasım’da yazar alışverişi için 143 TL ödeyen Dikbayır ailesi, 29 Aralık’ta aynı alışverişe 148.50 TL verdi. Makarna, yumurta, yoğurt, peynir, süt, yağ, ekmek, pirinç, bulgur, nohut, çay, tavuk eti, bebek bezi, tuvalet kağıdı gibi zaruri ihtiyaçlarını kapsayan 30 Kasım market alışverişi ise 415.17 TL tutarken, aynı ürünleri, aynı oranlarda aldığı 29 Aralık market alışverişi ise 431.38 TL oldu. Dikbayır, “Biz bu işe başladığımız ekim ayında 376 TL market ücreti ödemiştik, bugün 430 TL ödedik. Ekim ayında 122 liralık pazar alışverişi yaptık, 29 Aralık’ta ise 148 TL” dedi.

YÖNETENLER DE ÇARŞI PAZARDAN ALIŞVERİŞ YAPSIN

Sözcü’den Deniz Ayhan’a değerlendirmede bulunan İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Dikbayır, “Esnaf, bu ay içinde yeni zamlar bekliyor. Hükumet yüzde 21 asgari ücrete zam yaptık diye övünüyor ama gerçek hesap burada. Mutfak yanıyor. Ben ülkeyi yönetenleri de davet ediyorum. Ankara’dan çıkıp gelsinler, vatandaş pazarda markette ne şartlarda alışveriş yapıyor birlikte dolaşıp görelim” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ