Koç Holding, mahkeme kararına rağmen maden sondajına başladı

Koç Holdinge bağlı Demir Export Madencilik, aksi yönde mahkeme kararı olduğu halde Sivas’ta bir köyde altın madeni için sondaj çalışmasına başladı.
Sivas’ın Kangal ilçesine bağlı Pınar Gözü Köyünde mahkemenin aksi yöndeki kararına rağmen altın arama çalışmasına başlandı.


Koç Holdinge bağlı Demir Export Madencilik tarafından başlatılan sondaj çalışması, ÇED raporlarında yapılan küçük değişikliklerle köyün 150 metre yakınına kadar geldi.

Şirketin yapılan ufak değişikliklerle mahkemenin durdurma kararının etrafından dolaştığı belirtiliyor.

Bakırtepe Çevre Platformundan Hüsnü Koçyıldız, Sendika.Org’a yaptığı açıklamada 7 ay önce şirketin yine sondaj için geldiğini ancak köylülerin eylemleri neticesinde çalışmanın durdurulduğunu açıkladı.

Koçyıldız, villa yapılacağı vaadiyle köylülerin kandırılmaya çalışıldığını söyledi.

Geçtiğimiz günlerde şirketin köylülerle toplantı yapmak istediğini söyleyen Koçyıldız, “Geldiler toplantı yaptılar. ‘Bizim yaşam alanımıza müdahale ediyorsunuz. 1956’dan köyümüze 2-2.5 km uzaklıkta demir maden işletiyorsunuz. Bizi sürekli mağdur ettiniz. 1 yıl boyunca bize arsenikli su içirdiniz’ dedik” ifadelerini kullandı.

“3 KİŞİ İÇİN 50-60 JANDARMA GETİRMİŞLER”

Koçyıldız, maden şirketinin bölgedeki faaliyetlerini şu cümlelerle aktardı:

“Bakırtepe’de altın madeni açtılar. Orada rezerv bitti. Kayseri’den ve Nevşehir’den çıkardıkları madenleri burada ayrıştırıp eritiyorlardı. Orada ÇED raporu alamamışlar. Biz de dava açtık bunu engelledik.

Bakırtepe maden sahasında da cevher bitti. Bakırtepe’nin karşısında da sondaj çalışması yaptılar. Oralarda da kendilerini tatmin edecek cevher bulamadılar. En son köyümüzün onların ölçümüne göre 172 metre bizim ölçümümüze göre ise 70-90 metre yakınına kadar geldiler.”

Dün (11 Kasım) muhtar ve köylülerle sondaj alanına gittiklerini aktaran Koçyıldız, “Albay, teğmen, jandarma tüm askerler orada. 3 kişi için 50-60 jandarma getirmişler. Biber gazıyla coplarla gelmişler. Burası benim yaşam alanım. Yollarımızı kestiler, her gün kullandığımız yollar kapatıldı, tarlama giden yolu kapattılar” dedi.

“BEN MECBUR DEĞİLİM CHP’YE OY VERMEYE”

Bölgenin Alevi köyü olduğunu dile getiren Koçyıldız, “CHP de bize sahip çıkmıyor. Biz CHP’nin oy deposuyuz. Sanki oy vermek zorundaymışız gibi ‘Aleviler mecbur bize oy verecekler’ diyorlar, hiçbir şey yapmıyorlar. Ben bundan sonra mecbur değilim CHP’ye oy vermeye” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ