Kent merkezlerindeki kamu taşınmazları 'arsa' oluyor

Hükümetin uzun zamandır kent merkezlerindeki projelerini "rant amaç" olarak yorumlayan muhalefete karşılık AKP "atıl" olduğunu iddia ettiği kimi kamu arazilerini nasıl değerlendireceğini açıkladı.


2021 Büteçesi'nde milli emlak yönetiminin etkinleştirilmesi amacıyla yapılacak çalışmalar şu şekilde anlatıldı; "Hazine mülkiyetindeki taşınmazlar ile devletin hüküm ve tasarrufu altındaki yerlerde kamu idarelerine tahsisli olup tahsis amacında kullanılmayan atıl taşınmazların belirlenmesi ve bu taşınmazların diğer idare ve tasfiye yöntemleriyle ekonomiye kazandırılmasına ilişkin çalışmalara devam edilecek. Ayrıca şehir merkezinde bulunan ve kamu idarelerine tahsisli olan taşınmazlardan ilgili idarelerce tahsislerinin kaldırılması uygun görülenler, devletin hüküm ve tasarrufu altında bulunan alanlardaki taşınmazlardan Hazine adına tescil edilenler ile kişilerin mülkiyetinde bulunan taşınmazlardan kamulaştırma, trampa, satın alma ve toplulaştırma suretiyle Hazine adına tescil edilenler üzerinde planlama yaparak büyük ölçekli yatırımlar, yüksek katma değerli projeler ile ilgili mevzuat çerçevesinde belirlenecek projeler için arsa üretilmesini sağlayacak çalışmalar yürütülecektir."

SGK'ya ait dört değerli taşınmazın Milli Emlak'a verildiği ve yerine otopark, park yeri gibi alanlar alındığı ve SGK'nın zarara uğratıldığı Sayıştay raporunda yer almıştı. 


Cumhuriyet'ten Mustafa Çakır'ın haberine göre, Hazine'nin özel mülkiyetindeki taşınmazların satışına devam ediliyor. Milli Emlak Genel Müdürlüğü’nün sitesinde yaklaşık 7 bin taşınmaz ilana çıkarıldı. 

66 ilde 2 milyar lira değerinde 9 bin 221 kamu konutunun satış talimatı verildi. Bunlardan satış bedeli 1.4 milyar lira olan 5 bin 407’si satıldı. Yıl sonuna kadar 10 bin konutun ihalesi tamamlanacak. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ