'Katar lideri Trump'ı ziyaret etti, Türkiye'ye yatırımlarını geri çekmeye başladı'

Ekonomik kriz içindeki Türkiye'den, Katar'ın da kaçmaya başladığı öne sürülüyor.


Suudi Arabistan'ta yayınlanan Okaz gazetesi, Temmuz ayı başında ABD Başkanı Donald Trump ile görüşen Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad el Sani'nin Türkiye'den yatırımlarını çekmeye başladığını öne sürdü. 

Gazeteye göre Trump, Beyaz Saray'da kabul ettiği Katar Emiri'ne, Müslüman Kardeşler'e olan desteği ve İran'la yakın ilişkisinden dolayı memnuniyetsizliğini dile getirdi. Gazeteye göre radikal gruplarla ilişkisi ve Rusya'dan S-400 füze sistemlerini alan Türkiye ile de ilişkilerini gözden geçirmesini istedi. 


Maşal Aba Al Wade Al Harbi imzalı haberde, görüşme sonrası Trump Katar Emiri'ni, Türkiye'den yatırımlarını çekmesi konusunda ikna etti. Haberde, Katar'ın yatırımlarını çektiği yönündeki iddialar Amerikan medyası ve Türk kaynaklarca da doğrulanıyor. 

Gazeteye göre Türk ekonomisinin tarihindeki en büyük krizle yüz yüze olduğu bir dönemde Katar'ın yatırımlarını çekmeye başladığı ve bundan sonraki sorunun ise 'Türkiye'deki Müslüman Kardeşler'i gelecekte ne bekliyor? olduğu. 

Bu arada Mısır merkezli Youm7 gazetesi, Katar Lideri Tamim'in, Trump'la görüşmesinden sonra Türkiye ve İran'ı da gizlice ziyaret ederek, görüşmeler konusunda bilgi verdiğini öne sürdü. 

Gazetenin haberini dayandırdığı Katar Mübaşir adlı televizyon kanalına göre Tamim, Trump'ın sert mesajlarını Erdoğan'a iletti. Mesajlar arasında radikal unsurlara verdiği desteği kesmesi, ABD vatandaşlarını tutuklamaktan vazgeçmesi de bulunuyor. Kanala göre Tamim'in Türkiye ziyaretlerinin hemen tamamının mahiyeti bilinmiyor. 

Gazeteye göre ziyaret 15 Temmuz başarısız darbe girişiminin yıldönümünde gerçekleşti. 

Gazete ayrıca Tamim'in petro dolarlarıyla Trump yönetiminin Türkiye'ye muhtemel bir kızgınlığını gidermeye çalıştığını ancak başarısız olduğunu da iddia etti. 

Katar'ın Türkiye'de yaklaşık 20 milyar dolarlık yatırımı bulunurken, Türk inşaat şirketleri de Katar'da 15 milyar dolarlık projelerde yer alıyor.

Son olarak Katar'ın da hissesinin bulunduğu Alman otomotiv devi Volkswagen Türkiye'de yatırım kararı almış, bu kararda Katar'ın rol oynadığı öne sürülmüştü. 


Kaynak: AHVAL
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ