Kaşıkçı gerilimi ticareti de vurdu: Suudi devleri Türkiye’de satışta

Cemal Kaşıkçı cinayetinin ardından son aylarda yaşanan Suudi Arabistan ile yaşanan siyasi gerilim, ekonomiyi de etkiliyor. Bir çok Suudi vatandaşının Türkiye’de ev aldığı, tatile geldiği günler geçmişe göre azalmış.
Dünya gazetesinden Kerim Ülker'in haberine göre, bir de buna şimdilerde bölgenin en büyük şirketleri arasında gösterilen Suudi firmaları da ekleniyor. Suudi Arabistan’ın en büyük sanayi şirketlerinden Amiantit Group'un, Türkiye’deki iştiraki Subor Boru ve bağlı şirketlerde önemli bir satışa karar verdiği belirtiliyor.

Buna göre, Subor’da yüzde 50’lik payı bulunan Suudi Amiantit,yüzde 30’luk payı satma kararı verdi ve Türk şirketteki payını yüzde 20’ye düşürerek azınlık ortak oldu.

Cam Elyaf Takviyeli Polyester (CTP) boru üretimi gerçekleştiren Subor’un ilk üretim tesisi 1997’de Sakarya’da kurulmuş. Ardından 2000 yılında ikinci tesis Şanlıurfa kurularak yılda 800 kilometrelik üretim hattı kapasitesine ulaşılırken Avrupa’dan Afrika’ya 4 kıtadaki 44 ülkede yapılan bir çok ülkedeki projelere ürün tedarik eden Subor Boru’nun 500’e yakın çalışanı bulunuyor.


Geçtiğimiz yıl, Suudi Arabistan’ın Türkiye’deki bir yatırımının daha satıldığını hatırlatan Kerim Ülker, Suudi Arabistan merkezli Saudi Cable Company'nin, tamamına sahip olduğu Demirer Kablo'daki paylarını 66.7 milyon dolar Çinli ZTT Company şirketine sattığına dikkat çekiyor.
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ