Kapanmanın faturası çalışanlara: Milyonlarca sigortalı ücretsiz izne gönderilecek

Milyonlarca çalışana ücretsiz izin yolu göründü. 17 günlük kapanma döneminde daha önce kısa çalışma ödeneğinden faydalananlar yine desteklenecek. Ancak bu haktan mahrum kalan işyerleri sadece 850 lira civarındaki nakdi ücret desteği alabilecek.


Hükûmet yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgınında vak’a sayılarının 60 binin üzerine çıkması üzerine 17 günlük tam kapanma kararı aldı. 29 Nisan-17 Mayıs tarihleri arasında uygulanacak kısıtlamaların ekonomik ayağının eksik olması başta sabit gelirliler başta olmak üzere milyonlarca çalışana zor durumda bırakacak.

Tam kapanmayla birlikte faaliyetine ara verecek işyerlerinde daha önce kısa çalışma ödeneğinden faydalananlar 17 gün boyunca aynı destekten faydalanabilecek.


Kısa çalışma ödeneğinden mahrum kalan ve yeni genelgeyle kapanan işyerleri için ise tek seçenek nakdi ücret desteği. 17 günlük dönem için çalışan başına 850 lira civarında nakit ücret desteği alınabilecek.

MİLYONLARCA ÇALIŞANA 850 TL DESTEK

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi’nden Okan Güray Bülbül çok sayıda işletmenin çalışanlarını ücretsiz izne göndermek mecburiyetinde kalacağını ve birçok işyerinin faaliyetine ara verileceğini söyledi.

Geçen yıl nisan ayında 3 milyon 243 bin işçi için 5,1 milyar lira destek verildiğini belirten Bülbül, mayıs ayında da 15 günlük zaman diliminde İşsizlik Fonu’ndan kısa çalışma ödeneği desteği olarak 2,5 milyar liralık ödeme yapılacağını söyledi.

İŞSİZLİK FONU’NDAKİ PARA 80 MİLYAR LİRANIN ALTINA İNECEK

İşsizlik Sigortası Fonu’nda 2019 sonunda 131,5 milyar lira olduğunu işaret eden Bülbül, 2020 sonunda ise söz konusu tutarın 103,2 milyar liraya gerilediğini bildirdi.

Son yapılan ödemelerle fon bakiyesinin 91,3 milyar liraya gerilediğini söyleyen Bülbül, Dünya’ya verdiği mülakatta haziran ayında yapılacak ödemelerle toplam büyüklüğün 80 milyar liranın altına inmesinin beklendiğini söyledi.

Fon birikimlerinin yüzde 19,72’sinin mevduatta olduğuna değinen Bülbül, temmuz ayı ile birlikte fonun sürdürülebilirliği için yeni tedbirlere ihtiyaç olduğunu vurguladı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ