'İyi uykular Türkiye, üstünü ört bari üşümesin'

Ekonomi yönetiminin birbirinden çelişkili açıklamaları, kimi ekonomistlerin ironi dolu yazılarının ana unsuru olmaya başladı.Sözcü Gazetesi ekonomi yazarı Murat Muratoğlu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın 16 dakika arayla yaptığı iki ayrı konuşmadan birinde, "Kriz beraberinde birçok fırsatı getirir. Devlet yönetimi olarak bu krizin üstesinden gelmek için…" sözlerini sarf ederken, diğerinde, "Türkiye'de bir defa kriz yok. Ekonomiyi öğren. Türkiye'de ekonomiyle ilgili bir manipülasyon var" sözleri arasındaki çelişkiyi esprili bir dille eleştirdi.


"Kriz bir varmış, bir yok olmuş! Kriz var desem tesiri yok, yok desem gönül razı değil… Olsun be… Bakan Berat Albayrak açıklamıştı. Amerikalı McKinsey'le anlaşılmıştı. O bizi kontrol edecekti… Ne yapmamız gerektiğini söyleyecekti… Kriz bitecekti… Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak; 'McKinsey algısı cehaletten değilse ihanettendir' deyip tartışmalara son vermişti. Sahi kim cahildi? Kim ihanet içerisindeydi" satırlarıyla, AKP yönetimi içindeki git-gel ve tutarsızlıkları gözler önüne seren Muratoğlu, MHP lideri Devlet Bahçeli'nin McKinsey'e verdiği desteği de hatırlattı.

Erdoğan'ın anlaşmayı iptal ederken, sanki bu konudan habersizmiş gibi davranmasını da ironik bir üslupla eleştiren Muratoğlu, satırlarına şöyle devam etti:

"Bahçeli 'Bir denetim şirketiyle anlaşmak niye yanlış olsun ki?' çıkışıyla durumu desteklemişti. Yoksa dış güçler söylemi sadece iç siyasette mi geçerliydi? Ben diyeyim şu ağaçtan, siz deyin şu yamaçtan…

Başkan Erdoğan oynanan oyunu anladı; 'Bütün bakan arkadaşlarıma söyledim. Bunlardan fikri danışmanlık hizmeti de almayacaksınız dedim. Biz bize yeteriz dedim' sözleriyle kestirip attı. Ne yapsalar boş, göklerden gelen bir karar vardı. İmzalar ondan gizli mi atıldı?"

Enflasyon verilerinin açıklandığı gün, verileri hazırlamakla mesul departmanın başındaki Enver Taşçı'nın görevden alınmasını da yine kendine has üslubu ile eleştiren Muratoğlu, "Görevden almaları gayet yerinde ve doğru bir karar! Enflasyonu gerçek hesaplayan görevden alınacak, enflasyonu bu hale getirenler yerinde oturacak. Enflasyonu düşük açıklayamıyorsan, o koltukta oturmayacaksın arkadaş. Milli ve yerli ekonomimizin şaha kalktığı şu günlerde, dış mihraklara çanak tutarcasına, enflasyon oranını yüksek çıkartmak suretiyle benim milletime karşı algı yaratıp savaş içine giriyorsan, kusura bakma sen o koltukta oturamazsın" ironisiyle görevden almaya tepki gösterdi.

Muratoğlu yazısını şu satırlarla noktaladı:

"IMF'nin 23 milyar dolarını ödemişsin, lakin üstüne 466 milyar dolar borç para yemişsin! Ülkenin bütün devasa kuruluşlarını ejderhaya yedirmişsin. İyi uykular Türkiye, üstünü ört bari üşümesin!"

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ