İstanbul Havalimanı’nda korona testlerine rekor zam geldi

Avrupa ülkelerine gidecek yolculardan istenen zorunlu koronavirüs testi havalimanlarında 110 TL karşılığı yapılıyordu. Bugünden itibaren gelen zamlar sonrası İstanbul Havalimanı’nda testler artık 260 TL’ye yapılabilecek.


İstanbul Havalimanı’nda yapılan koronavirüs testlerine kısa sürede rekor zam geldi. Test ücretleri 110 TL’den 260 TL’ye çıktı.

TESTİ POZİTİF ÇIKAN UÇAĞA BİNEMİYOR


Almanya gibi ülkelere uçacak yolculardan hava yolu şirketleri zorunlu olarak korona testi istiyor. Uçağa binecek olan yolcuların test sonucu pozitif çıkarsa uçağa alınmıyor. Havalimanlarında yapılan testlerin ücreti ise 110 TL’ydi. Test ücretlerine kısa sürede rekor bir zam geldi. 110 TL’ye yapılan testler bugün 260 TL’ye yapılıyor. Havalimanında test merkezine giden yolcular fahiş fiyatlardan şikayetçi oldu.

DİREKTÖR: GELİR BEKLENTİMİZ YOK

Airporthaber’in aktardığı bilgilere göre İstanbul Havalimanı Operasyon Kontrol Merkezi Direktörü Fatin Mere, havalimanındaki test merkezinin açılışı sonrası yaptığı açıklamada, “Bizim buradan herhangi bir ticari beklentimiz yok. Bizim bir gelir beklentimiz yok. Sağlık Bakanlığının daha önce de basına yansıttığı gibi 110 liralık bir ücret olacağından bahsediliyor. Ancak havalimanı için ayrı bir ücretlendirme yapar mı yapmaz mı bilmiyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

BİR AÇIKLAMA YAPILMADI

Aradan geçen 40 gün sonunda test fiyatları 110 TL’den 260 TL’ye yükselirken artış oranı ise yüzde 136’yı geçti. Döviz kurundaki artışın bile çok üzerinde yükseliş gösteren fiyatlar konusunda İGA tarafından bir açıklama yapılmadı. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) de test sonucu olmayan yolcuların 12 Ağustos tarihinden itibaren uçuşa kabul edilmeyeceklerini açıkladı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ