İşsizlik endişesi virüs korkusunu geride bıraktı

StratejiCo. ve ERA Araştırma işbirliğinde, Dünya gazetesi için hazırlanan 'Koronavirüs Gündem Araştırması’na göre, iş kaybetme endişesi virüs korkusunu geçti. Araştırma bulgularına göre katılımcıların %68’i “iş kaybetme” ile ilgili endişe taşıyor.


Koronavirüsü salgını hastalık endişesinin yanı sıra işsiz kalma korkusunu da büyütüyor.  ‘Koronavirüs Gündem Araştırması’na göre kendisi ya da aileden birinin işini kaybetmesine yönelik endişe virüse karşı duyulan genel endişe oranını geçti. Bu sonuca göre insanlar yaşamını kaybetmekten değil, işini kaybetmekten daha çok korkuyor. Gelecek aylarda kendi işini ya da aileden birinin işini kaybetmesi konusunda endişe duyanların oranı %68 olarak gerçekleşti.

Koronavirüs salgını dünyada ve Türkiye’de hızla yayılırken Dünya gazetesi, StratejiCo. ve ERA Araştırmaya Koronavirüs Gündem Araştırması yaptırdı.Araştırma için 19-21 Mart arasında 12 ilde 18 yaş üstü 406 kişiyle bire bir görüşüldü.


BİLGİ DÜZEYİ BİR HAFTADA YÜZDE 9 ARTTI

Halkın koronavirüs hakkındaki bilgi düzeyi ve davranışlarını anlamayı hedefleyen araştırma, bir önceki haftaya göre yaşanan değişimleri de ortaya koyuyor. Yeni araştırmanın sonuçları, insanların koronavirüs hakkındaki bilgi düzeyinde %9’luk bir artış olduğunu gösteriyor. 12-14 Mart’ta yapılan araştırmada katılımcıların %65’i hastalık hakkında yeterli bilgiye sahip olduğunu söylerken 19-21 Mart döneminde bu oran %79’a çıktı.

Yeni araştırmanın ortaya koyduğu bir diğer ilginç veri, katılımcıların endişe düzeyi konusunda yaşandı. Buna göre, koronavirüs salgınından dolay endişeli olanların oranı %37’den %63’e yükseldi.

Koronavirüs hakkında bilgi kaynaklarına yönelik sorulara verilen cevaplar sonucunda en güvenilir kaynak %51 ile Sağlık Bakanlığı ve Sağlık Bakanı oldu. Sağlık Bakanlığı ve Sağlık Bakanı’na bilgi konusundaki güven önceki haftaya göre %13 artış kaydetti.

En sık bilgi alınan kaynak olarak ise televizyon %81’lik oranla en üst sıradaki yerini korudu. Yaşanan süreçte Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın performansına yönelik beğeni de artmış durumda. Sonuçlara göre, katılımcıların %80’i Bakan Koca’yı başarılı buluyor. Bu sonuç, bir haftada %15’lik artışa işaret ediyor.

Hükümetin aldığı önlemleri yeterli bulan katılımcıların oranı %56 olarak gerçekleşirken, katılımcıların %26’sı alınan önlemlerin yetersiz olduğu görüşünü paylaştı. Araştırmaya göre katılımcıların koronavirüs salgınının süresi hakkındaki beklentisinin arttığı da ortaya çıktı. 19-21 Mart arasında araştırmaya katılanlar mevcut durum ve kısıtların ortalama 4 ay süreceği görüşünde. Üç büyük ilde yaşayanlar, 18- 35 yaş arası katılımcılar ve çalışanların süre tahmini diğer katılımcılara göre daha yüksek olarak kaydedildi.

ÇALIŞANLARA GÖRE İŞYERLERİ HAZIRLIKSIZ

Çalışan katılımcıların yanıtlarına göre kriz planı olan işletmelerin oranı %46 olarak gerçekleşti. Önceki haftada yapılan araştırmada da bu sonuç %45 olarak gerçekleşmişti. İşyerlerinin uzaktan çalışmaya hazırlığı sorusuna verilen yanıtlarda “hiç hazırlıklı değil” diyenlerin oranı bir hafta öncekine göre iki kat artarak %38 oldu. Toplamda ise çalışanların yüzde 56’sı işyerlerinin hazırlıksız olduğunu ifade etti. İşyerlerinin uzaktan çalışmaya hazır olduğunu düşünenlerin sayısı ise önceki hafta gibi %26’da kaldı.

Kriz planı olan ve olmayan işletmeler arasındaki fark ise iyice belirginleşti. Kriz planı olan işletmelerin %47’si uzaktan çalışmaya hazırken, kriz planı olmayan işletmelerin %82’sinin uzaktan çalışma modeline hazır olmadığı ortaya çıktı. Çalışan katılımcıların %56’sı uzaktan çalışmayı tercih edeceğini söylerken bu şekilde düşününlerin haftalık artışı %15 oldu. Önceki hafta yapılan araştırmada bunu tercih edenlerin oranı %41 olarak gerçekleşmişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ