İddia doğru çıktı; 455 bin Türk’ün kart bilgileri çalınmış!

455 bin Türk’ün kredi ve banka kartı bilgilerinin satıldığı iddiası doğru çıktı. Sözcü’nün haberine göre bankacılık sektörüne yakın üst düzey bir kaynak, haberin doğru olduğunu belirtti.


Gazetenin bankacılık sektörüne yakın üst düzey bir kaynaktan aldığı bilgilere göre sızıntı bir sitenin e-ticaret platformu üzerinden gerçekleşti.

İnternet üzerinden teknoloji ve ekonomi özelinde yayın yapan ZDNet, 455 binden fazla kredi kartı bilgisinin çalındığını ve şu anda satıldığını duyurdu. İddiayı ilk olarak sozcu.com.tr sayfalarına taşımıştı. Türklerin kredi kartlarının Joker’s Stash isimli ‘En büyük kart mağazası’nda satıldığı belirtildi.


Güvenlik araştırmaları yapan Group-IB yetkilileri ZDNet’e açıklama yaparken, verilerin 28 Ekim ile 27 Kasım arasında dört farklı parça halinde sızdırıldığını kaydetti. Skandal, ‘son yıllarda gerçekleşen Türkiye merkezli en büyük sızıntı’ olarak tanımlanıyor. Group-IB’den yetkililer, Türkiye’den kartların çok nadiren çalındığını da aktardı.

‘BANKALAR KARTLARI İPTAL EDER’

Sozcu.com.tr’ye konuşan üst düzey bankacılık kaynakları geçen hafta sonundan bu yana olayın sektör içinde konuşulduğunu anlattı. Can Mumay’ın haberine göre kaynak, 15-20 günlük bir süre içerisinde bilgilerin çalındığı kartların bankalar tarafından iptal edilmesinin beklendiğini söyledi. Üst düzey sektör kaynağı, “Kart bilgileri sızıntısı bir internet sitesinin e-ticaret platformu üzerinden gerçekleşti” açıklamasında bulundu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ