İBB’nin bir gelirine daha tırpan: Trafik cezaları da Hazine’ye gidecek

İçişleri Bakanlığı, İBB’nin trafik cezalarından aldığı yüzde 25’lik payın Hazine’ye aktarılması için tasarı hazırladı.
AKP iktidarı İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) gelirlerine el koymak için tasarı üzerine tasarı hazırlıyor. Köprü gelirlerinin ardından imar izinlerinin de hükümete bağlanması için tasarı hazırlayan AKP, şimdi de trafik cezalarından İBB’nin aldığı payı tırpanlamak için harekete geçti. İçişleri Bakanlığı, İBB’nin trafik cezalarından aldığı yüzde 25’lik payın Hazine’ye aktarılması için tasarı hazırladı. 


İBB’YE TEK KURUŞ YOK 

İddiaya göre yerel seçimlerden sonra İstanbul’daki tüm MOBESE, EDS ve radarların sayısını yüzde 50 artıran İçişleri Bakanlığı İBB’nin cezalardan aldığı payın Hazine’ye aktarılması için hazırladığı tasarıyı önümüzdeki günlerde Meclis’e getirecek. Bakanlık, görüntülü cezaların yanı sıra trafik polislerinin uygulama sırasında; yanlış park, şehir mobilyaları ve demirbaşlarına kaza nedeniyle zarar veren şoförler için kestiği cezaları bakanlığa alacak ve bu nedenle İBB’nin kasasına tek kuruş girmeyecek.  

ÜÇ GÜN ÖNCE ZAM YAPILDI 

Bu nedenle İstanbul Büyükşehir Belediyesi, akbil, İspark ve köprülerden sonra kasasına giren tek sıcak para olan trafik cezalarından da yararlanamayacak. En az trafik cezasının şehir hatlarında çalışan minibüslerdeki ayakta yolcu, en çok cezayı da radarda hız sınırına takılan şoförlerden alan İçişleri Bakanlığı, üç gün önce trafik cezalarına yaklaşık iki katı zam yapmıştı.  

Kaynak: Kronos
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ