Hükümetin takas oyunu kötü bitti: BNP Paribas TL’yi takasa kapattı

BDDK’nın TL işlemlerini yasakladığı uluslararası üç bankadan biri olan Paris merkezli küresel bankacılık kurumu BNP Paribas misilleme yaptı ve Türk lirasını takas işlemlerine kapattı.


Rezervleri hızla eriyen Merkez Bankası’nın döviz arayışı sürüyor. Swap ile bu sorunu çözmeye çalışan Merkez Bankası’na ABD Merkez Bankası Fed ve Avrupa Merkez Bankası’ndan ret cevabı geldi. Paris merkezli küresel bankacılık kurumu BNP Paribas SA da Türk lirasını takas işlemlerine kapatma kararı aldı.

BDDK İŞLEM YASAĞI GETİRMİŞTİ


Doların 7,26’ye çıkarak tüm zamanların rekorunu kırması sonrasında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) devreye girmiş ve “Türk bankalarına TL yükümlülüklerini vadesinde yerine getirmediği” iddiasıyla BNP Paribas SA’nın da aralarında olduğu Citibank NA, UBS AG’ye TL ile işlem yasağı getirmişti. BDDK kısa bir süre sonra bu yasağını kaldırmıştı.

MÜŞTERİLERİNE TL İŞLEMLERİNİ KAPATTI

Bloomberg’da yer alan habere göre, yerel borç verenlerin bu ay Fransız bankası BNP Paribas ile ticaret yapmasını engelleyen düzenleyici bir baskı sonrasında Türk lirası piyasasındaki faaliyetlerini daralttı. Banka, müşterilerine Türk lirası işlemlerini kapattı. Paris merkezli BNP Paribas, sadece müşterilerin pozisyonlarını koruyan veya azaltan işlemler gerçekleştireceklerini söyledi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ