Hükumetin işçiye teklif ettiği zam için Türk-İş’ten teşekkür!

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, hükumetin işçilere ilk 6 ay için yüzde 5, ikinci 6 ay için yüzde 4 zam önerdiğini açıkladı. Bunun kabul edilecek bir tarafı olmadığını ifade etti.
Kamuda çalışan yaklaşık 200 bin işçinin 2019-2020 döneminde alacağı ücret zammının belirleneceği Toplu İş Sözleşmeleriyle ilgili ikinci toplantı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığında yapıldı.


Toplantının ardından basın açıklaması yapan Türk-İş Başkanı Atalay, “3 bin 500 liranın altında ücret alanlara 60 TL, ilk 6 ay yüzde 5, ikinci 6 ay yüzde 4 enflasyon teklif edildi. Biz de sayın bakana teşekkür ettik” diye konuştu.

“AĞUSTOS SONUNA KADAR YA İMZALAYACAĞIZ YA DA GREV”

Atalay, teklifin kabul edilebilecek bir tarafının olmadığını belirterek, “Ağustos sonuna kadar ya imzalayacağız ya da grev. Yasalar ne emrediyorsa onu yapmakla mükellefiz” ifadelerini kullandı.

Elektriğe, çaya, şekere yüzde 50 civarında zam geldiğine vurgu yapan Atalay, şöyle devam etti:

“Enflasyonun bizim hesabımıza göre yüzde 17 olduğu yerde diyorlar ki bize yüzde 5. Bunun kabul edilecek bir yanı yok. Bizim 3 bin 400 lira ocak ayında net maaş alan bir işçimiz, vergiden dolayı 3 bin 215 lira alıyor temmuz ayı itibariyle. 6 aylık bir süreçte 185 lira vergiden kaybımız var. Biz sıkıntılı ve dar gelirli insanların başkanıyız. Bu ülkede yeteri kadar sıkıntı var. Türk-İş yönetim kurulunun arzusu bu işin masada bitmesi. Ekonomik sıkıntı olduğu zaman ilk başvurulan mesele diyorlar ki işçi ücretleri sabit kalsın. Bu parayla bize yüzde 5 verdiler. Yüzde 5 az verseler de fark etmez. Bari biz fedakarlık yapsaydık. Konuşulacak bir şey yok. Maalesef kamuoyu ve işçilere olumlu bir haber ve bilgi veremiyoruz. Sendikalarımızın süreçleri devam ediyor. Zannediyorum 60 günlük süre var. Ağustosun sonuna kadar ya masa başında imzalayacağız ya da greve çıkmak mecburiyetindeyiz. Türk-İş’in grevle ilgili ne bir arzusu ne de bir talebi var. Kanunlar çerçevesinde yasalar ne emrediyorsa sendikacılara onu yapmakla mükellefiz.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ