Hızla yükselen altına binde 2 alım-satım vergisi geldi

Reuters'in duyurduğu habere göre bankaların vadesiz veya yatırım hesabından yapılan altın ve gümüşün alım, satımı dahil kıymetli maden alımları binde 2'lik kambiyo vergisi kapsamına alındı.


Bankalardaki vadesiz hesaplardan altın ve diğer kıymetli maden alımı kambiyo vergisi kapsamına alındı.

Reuters’in duyurduğu habere göre, bazı altın alım-satım işlemlerinden binde 2 oranında vergi alınacak. Geçen sene de döviz alım-satım işlemlerine kambiyo vergisi getirilmişti.


Bir bankacılık kaynağının ajansa verdiği bilgiye göre, Hazine tarafından dün bankalara gönderilen yazıda, vadesiz veya yatırım hesabından yapılan altın ve gümüşün de aralarında bulunduğu kıymetli maden alımlarının artık kambiyo işlemi olarak değerlendirileceği belirtildi.

Buna göre fiziki teslimat olmaksızın yapılan kıymetli maden satım işlemlerinden, döviz alım satımında uygulandığı gibi binde 2 oranına kambiyo muamele vergisi alınacak.

Bu karar ile aynı gün Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu da (BDDK) 100 gram ve üzeri altın alımına bir gün valör uygulama kararı almıştı.

Korona salgınının patlak vermesinden itibaren yatırımcıların güvenli liman olarak gördüğü altın fiyatları hızla artmaya devam ediyor.Nisan ayının sonunda 389 liraya çıkarak rekor tazeleyen gram altın, 390 liradan da alıcı bulmuştu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ