Hibede esnafa ayrımcılık: Salgından etkilenme şartı getirildi

Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı esnaf ve sanatkâra bir defaya mahsus 3 ve 5 bin lira nakdi hibe desteğinde detayları belli oldu. 3 ve 5 bin liralık hibe desteğinden salgından etkilenme şartı getirildi. Destekten 1 milyon 385 bin esnaf yararlanacak.


AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı esnafa destek paketinin usul ve esasları belirlendi. 235 bin esnafa 5 bin TL, 1 milyon 150 bin esnafa da 3 bin lira hibe verilmesini kapsayan karara göre destek alacak esnafın “salgınla mücadele kapsamında alınan önlemlerden etkilenmiş olması ve Ticaret Bakanlığı tarafından tespit edilen sektörlerde faaliyet gösteriyor olması” gerekecek.

HİBEYİ ESAS FAALİYET ALANLARI ÜZERİNDEN ALACAKLAR


Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre, gerçek kişi tacirler için de aynı şartlar aranacak. Hibe, Ticaret Bakanlığı bütçesine konulacak ödenekten karşılanacak. Destek, Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanacak program çerçevesinde doğrudan verilecek. Destekten 17 Mayıs 2021 tarihi itibarıyla gelir vergisi mükellefiyeti olan esnaf ve sanatkârlar ile gerçek kişi tacirler, esas faaliyet konuları üzerinden yararlanabilecek.

DİĞER AYRINTILAR TİCARET BAKANLIĞINCA BELİRLENECEK

Destekten yararlanan esnaf ve sanatkâr, Türkiye Halk Bankası tarafından esnaf ve sanatkârlara kredi kullandırılmasına dair cumhurbaşkanı kararının 5. maddesinin 4. fıkrası hükmünden istisna tutulacak. Buna göre Halk Bankası’nın faiz indirimli kredisinden yararlanabilmek için son 5 yıl içerisinde başka bir kamu kurum ve kuruluşunun desteğinden yararlanmamış olma şartı aranıyordu. Yeni paketteki istisna kararıyla esnaf ve sanatkârdan başka bir destekten yararlanmadıklarına dair taahhütname istenmeyecek. Hibe desteğinin verilmesine ilişkin diğer ayrıntılar ise Ticaret Bakanlığı tarafından belirlenecek.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ